Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)

Zwiń
Temat został zamknięty
X
Ten wątek został przyklejony.
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

 • Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)

  Jakie dodatkowe elementy istalacji antenowej są potrzebne aby odbierać również programy z satelity Astra?
  • Wariant 1 (układ "zez"):
   Jeśli wielkość anteny na to pozwoli, trzeba zamontować na antenie drugi konwerter (w przypadku nbox recorder drugi konwerter Twin) i oba konwertery podłączyć do kabla łączącego z nbox pośrednictwem przełącznika DISEqC (w przypadku nbox recorder potrzebne będą dwa przełączniki DISEqC). Do montażu konwertera potrzebny będzie dodatkowy uchwyt dostosowany do konstrukcji anteny.
  • Wariant 2 (układ "zez" monoblock):
   Przy odpowiedniej wielkości anteny użyć zamiast zwykłego, konwertera typu monoblock (w przypadku nbox recorder typu monoblock Twin).
  • Wariant 3 (dwie anteny):
   Podłączyć za pośrednictwem przełącznika DISEqC (w przypadku nbox recorder dwóch przełączników DISEqC) drugi zestaw antenowy, czyli antenę paraboliczną z konwerterem (w przypadku nbox recorder z konwerterem Twin) skierowaną na satelitę Astra.
  Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2007-10-03, 10:43.

 • #2
  Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[2].

  Jak działa układ "zez"?
  Antena paraboliczna działa na zasadzie obicia fali elektromagnetycznej od specjalnie ukształtowanego reflektora (czaszy) w celu skupienia jej w jednym punkcie - ognisku paraboli. Stąd sygnał odbierany jest przez konwerter (LNB1). Zwierciadło paraboliczne skupia także (mniej efektywnie) sygnał docierający do anteny z kierunku bocznego (z Satelity 2). Ten sygnał skupia się w punkcie, gdzie jest odbierany przez dodatkowy konwerter (LNB 2).
  Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 16:07.

  Komentarz


  • #3
   Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[3].

   Czy można zastosować układ "zez" do anteny 60 cm?

   W przypadku odbioru programów z satelitów HotBird i Astra optymalne ustawienie wymaga umieszczenia konwerterów bliżej siebie niż pozwalają na to ich rozmiary. Zmusza to do nieoptymalnego ustawienia konwerterów i prowadzi do pogorszenia odbioru, a rezerwa sygnału przy stosowaniu małej anteny jest niewielka.
   Polecamy użycie większej anteny lub skorzystanie z wariantu 3.

   Komentarz


   • #4
    Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[4].

    Jak działa przełącznik DISEqC?    Odbiornik satelitarny podłączony kablem koncentrycznym do gniazda "Reciver" przesyła sygnał sterujący do przełącznika, co decyduje, który z konwerterów będzie używany - podłączony do gniazda oznaczonego LNB1, LNB2, LNB3 lub LNB4.
    W instalacjach antenowych do odbioru programów z dwóch satelitów (obecnie HotBird i Astra) wystarczy przełącznik DISEqC z gniazdami dla dwóch konwerterów (LNB1 i LNB2), ale nie wystarczy do ewentualnej rozbudowy instalacji.
    Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 16:07.

    Komentarz


    • #5
     Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[5].

     Do wejścia DISEqC LNB1 podłączony jest konwerter na HotBird, do wejścia LNB2 konwerter na Astrę. Jak skonfigurować nbox?     Związek podłączenia konwerterów do przełącznika DISEqC z menu ANTENA pokazany jest na rysunku. Dotyczy on konwerterów w układzie "zez" oraz zamontowanych na osobnych antenach.
     Prezentowanie ustawienie sprawdza się dla większości konwerterów monoblock (ustawienie jak w pyt. [2]), w których przełącznik DISEqC umieszczony jest wewnątrz konwertera. Jeśli nie uzyskamy od sprzedawcy informacji o konwerterze, można ustalić którą część konwertera uruchamia sygnał "LNB 1", a którą "LNB 2" obserwując zmiany poziomu sygnału podczas zbliżania ręki do oświetlaczy konwertera.
     Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 16:08.

     Komentarz


     • #6
      Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[6].

      Co to jest konwerter monoblock?      Monblock to dwa konwertery połączone ze sobą wspólna obudową do której zamontowano także przełącznik DISEqC. Ustalona odległość konwerterów sprawia, że od geometrii anteny parabolicznej zależy odległość kątowa satelitów "widzianych" przez oba konwertery zawarte w monoblock. Warunek optymalnego odbioru satelitów HotBird i Astra przy typowej odległości konwerterów (środków oświetlaczy) 6 cm, spełniają anteny o średnicy około 80 cm.
      W przypadku zestawu osobnych konwerterów uchwyt "zez" (produkuje się wiele rodzajów) pozwalają na dokładne ustawienie pozycji dodatkowego konwertera.
      Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 16:08.

      Komentarz


      • #7
       Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[7].

       Czym różni się konwerter monoblock i monoblock Twin?       Monoblock Twin posiada dwa niezależne wyjścia i jest odpowiednikiem zestawu dwóch konwerterów Twin połączonych dwoma przełącznikami DISEqC. Może obsłużyć nbox recorder lub dwa niezależne tunery satelitarne w instalacjach antenowych przystosowanych do odbioru programów z dwóch satelitów.
       Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 16:08.

       Komentarz


       • #8
        Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[8].

        W jaki sposób należy ustawić antenę z układem konwerterów "zez" do odbioru programów z satelity HotBird i Astra?

        Zalecamy ustawienie konwertera do odbioru satelity HotBird w głównym ognisku anteny (jak za rysunku w odpowiedzi na pytanie "Jak działa układ "zez"). Dotyczy to także konwerterów monoblock. Po wybraniu w menu USTAWIENIE ANTENY konfiguracji DISEqC ustawiamy antenę na satelitę HotBird tak jak antenę na jednego satelitę ( instrukcja i FAQ - ustawienie anteny). Następnie w menu USTAWIENIE ANTENY zaznaczamy pozycję "Astra", co wyświetli parametry "Siła sygnału" i "Jakość sygnału" dla transpondera z satelity Astra. Przesuwamy dodatkowy konwerter w celu uzyskania najlepszych parametrów odbioru ("Jakość sygnału"). Na dokładniejsze ustawienie konwertera na satelitę Astra pozwolą wyniki z menu MIERNIK SYGNAŁU przy wcześniejszym wybraniu programu nadawanego w systemie DVB-S2 (np. ARTE HD, ANIXE HD; obecnie kanały 500 i 502). Działa wtedy pomiar BER. Chodzi o ustawienie (w tym obrócenie w uchwycie) konwertera w pozycji z najniższym BER.
        Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 16:09.

        Komentarz


        • #9
         Rozszerzona instalacja antenowa (do odbioru z HotBird i Astry)[9]

         Antena z którego zestawu antenowego proponowanego przez n-kę nadaje się pod monoblock?

         Nasze testy potwierdziły bardzo dobrą współpracę anteny 80 cm z zestawu antenowego nbox HDTV Pro z konwerterami IDLP-40MONO (nbox) i IDLP-231TWMONO (nbox recorder).

         Komentarz

         Pracuję...
         X
         nc+