Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

CANAL+ - opisy filmów

Zwiń
Temat został zamknięty
X
Ten wątek został przyklejony.
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

 • #76
  KUSTURICA - CHULIGAN Z BAŁKANÓW
  (Kusturica: Balkan's Bad Boy)
  film dokumentalny, Bułgaria, 2012, 60 min
  reżyseria: Georgi Toshev, Yavor Vesselinov

  - Według mnie ludzkość znalazła się w paradoksalnej sytuacji. Jeżeli chcemy przetrwać musimy nauczyć się zapominać - to pierwsze słowa, które najbardziej znany serbski reżyser wypowiada w dokumencie "Kusturica - chuligan z Bałkanów". Jest to też esencja jego podejścia do sztuki.
  Nagrodzony m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji oraz doceniony Cezarem filmowiec opowiada o swojej wizji sztuki i jej roli w życiu człowieka. Wygłasza także opinie na temat własnej twórczości oraz stanu współczesnej kinematografii i festiwali filmowych. Widzowie poznają metody jego pracy oraz wypowiedzi na temat Serba pochodzące od znanych aktorów, którzy z nim pracowali, w tym m.in. Johnny'ego Deppa. Jednocześnie dokument ukazuje stosunek reżysera do polityki i kwestii społecznych, a także jest zawiera elementy biografii słynnego Serba.
  PREMIERA: CANAL+ Family, czwartek, 4 lipca 2013, 20:00

  Komentarz


  • #77

   TAJEMNICE ZWIERZĄT
   (Wildlife)
   serial przyrodniczy, Japonia, 2010, 52 min
   reżyseria: Bo Landin

   Twórcy serialu zabierają widzów w najodleglejsze zakątki świata, by podglądać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas egzotycznych podróży odkrywają tajemnice m.in. wielkich kotów zamieszkujących afrykańską sawannę, wodnych drapieżników oraz ich ofiar. Zdjęcia zrealizowane w formacie HD pozwalają w pełni delektować się pięknem dzikiej przyrody.

   ODCINEK 23. - POWRÓT NA WYSPĘ REKINÓW. SŁOŃ MORSKI PÓŁNOCNY
   Gwadelupa jest znana jako "Wyspa Rekinów" ze względu na ogromną ilość żarłaczy białych, zamieszkujących okoliczne wody i czyhających na przybywające tu co roku stada słoni morskich. Te ostatnie spędzają na wyspie okres godowy, następnie wychowują młode, dla których pierwsza wizyta w morzu dosyć często jest też ostatnią. Słonie morskie stawiają jednak czoła niebezpieczeństwu, również temu ze strony braci, bowiem w sezonie rozrodczym samce stają się wobec siebie agresywne. Walczą o terytoria i władzę nad stadem, liczącym do 40 samic. Ssaki te większość życia spędzają w wodzie, ale na lądzie mimo rozmiarów poruszają się szybciej, niż człowiek.

   ODCINEK 24. - ŻYCIE NAD OTCHŁANIĄ: KANION RZEKI TARA
   Największy na Starym Kontynencie kanion rzeki Tara w Czarnogórze jest europejskim odpowiednikiem Wielkiego Kanionu. Sięga głębokością nawet do 1300 metrów. Cały jego obszar wchodzi w skład Parku Narodowego Durmitor i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nad Tarą mogą przetrwać jedynie najbardziej wytrzymałe gatunki. Udało się tu zadomowić m.in. kozicom, niedźwiedziom, orłom oraz perkozkom.
   PREMIERA: CANAL+ Family2, poniedziałek, 1 lipca 2013, 20:00

   Komentarz


   • #78
    THE FOLLOWING
    (The Following, odc. 3 – „The Poet's Fire”)
    serial sensacyjny, USA, 2013
    reżyseria: Liz Friedlander
    występują: Kevin Bacon (Ryan Hardy), James Purefoy (Joe Carroll), Natalie Zea (Claire Matthews), Shawn Ashmore (Mike Weston), Valorie Curry (Emma Hill), Nico Tortorella (Jacob Wells), Adan Canto (Paul Torres), Kyle Catlett (Joey Matthews), Billy Brown (Troy Riley), Steve Monroe (Jordy Raines), Annie Parisse (Debra Parker), Virginia Kull (Maggie Kester), Michael Drayer (Rick Kester), Li Jun Li (Meghan Leeds)

    Pojawiają się kolejne ofiary – podpalony krytyk oraz dziekan Uniwersytetu, na którym uczył Joe Carroll. Są to osoby, które przyczyniły się do upadku Carolla oraz zwolnienia go z uczelni. Ich zabójcą jest kolejna osoba należąca do sekty, Rick Kester. Agentom FBI udaje się dotrzeć do jego żony Maggie. Kobieta wydaje się mówić prawdę, jednak zmuszony podstępem Jordy wyjawia im, że Maggie jest również członkiem sekty Carrolla. Kiedy Ryan i Mike docierają do domu Kesterów, zastają tam zamordowanego agenta Rileya i uciekających zbrodniarzy. Ryanowi udaje się postrzelić Ricka, ale Maggie udaje się uciec.
    PREMIERA: CANAL+ Film, sobota, 29 czerwca 2013, 22:00

    Komentarz


    • #79
     ROCKEFELLER PLAZA 30 VII
     (30 Rock, odc. 5 – „There's No I in America”)
     serial komediowy, USA, 2012
     reżyseria: John Riggi
     występują: Tina Fey (Liz Lemon), Alec Baldwin (Jack Donaghy), Tracy Morgan (Tracy Jordan), Jane Krakowski (Jenna Maroney), Jack McBrayer (Kenneth Parcell), Scott Adsit (Pete Hornberger), John Lutz (J.D. Lutz)

     Jenna, wiedząc już o władzy, jaką zyskała nad Liz i Jackiem, zarządza debatę. Reprezentanci obu stron wyborów musza ją przekonać, który z prezydentów będzie lepszy dla niej. Jack i Liz uciekają się do różnych sztuczek. Jack na przykład nakręca obraźliwą reklamę, demaskującą prawdziwe zamiary Liz. W końcu Liz udaje się wymyśleć sposób na konkurenta.
     PREMIERA: CANAL+, niedziela, 30 czerwca 2013, 19:35

     Komentarz


     • #80
      GRIMM II
      (Grimm II, odc. 5 – „The Good Shepherd”)
      serial fantasy, USA, 2012
      reżyseria: Steven DePaul
      występują: David Giuntoli (Nick Burkhardt), Russell Hornsby (Hank Griffin), Bitsie Tulloch (Juliette Silverton), Silas Weir Mitchell (Eddie Monroe), Bree Turner (Rosalee Calvert), Sasha Roiz (kapitan Sean Renard)

      Bestia wysłana przez rodzinę Renarda rozpoczyna polowanie na Nicka. W tym czasie Nick i Hank rozpoczynają śledztwo w sprawie defraudacji pieniędzy należących do miejscowego kościoła. Głównym podejrzanym o przestępstwo zostaje księgowy, który pracował dla kościoła charytatywnie.
      PREMIERA: CANAL+ Film2, poniedziałek, 1 lipca 2013, 20:00

      Komentarz


      • #81
       SHAMELESS II
       (Shameless, odc. 9 – „Hurricane Monica”)
       serial obyczajowy, USA, 2012
       reżyseria: Alex Graves
       występują: William H. Macy (Frank Gallagher), Emmy Rossum (Fiona Gallagher), Ethan Cutkosky (Carl Gallagher), Shanola Hampton (Veronica Fisher), Steve Howey (Kevin Ball), Emma Kenney (Debbie Gallagher), Joan Cusack (Sheila Jackson)

       Monica powraca i zaczyna knuć intrygi z Frankiem. Rodzina podejrzewa, że nie zamierza zostać na dłużej. Śmierć Grammy wpływa na każdego inaczej, a Franka utwierdza w przekonaniu, że musi zadbać, by każdy grosz, jaki posiadała trafił do jego kieszeni. Sheila i Jody są przekonane, że duch Eddie’ego nawiedza ich dom.
       CANAL+ Film, wtorek, 2 lipca 2013, 00:45

       Komentarz


       • #82
        PRAWDZIWA HISTORIA RODU BORGIÓW
        (Borgia)
        serial historyczny, Francja/Niemcy, 2011, 12 odc. x 52 min.
        twórca: Tom Fontana
        reżyseria: Oliver Hirschbiegel, Metin Hüseyin, Dearbhla Walsh, Christoph Schrewe
        występują: John Doman (Rodrigo Borgia), Mark Ryder (Cezar Borgia), Stanley Weber (Juan Borgia), Isolda Dychauk (Lukrecja Borgia), Assumpta Serna (Vannozza Cattanei), Diarmuid Noyes (Alessandro Farnese), Marta Gastini (Giulia Farnese), Andrea Sawatzki (Adriana de Mila)

        Odcinek 1: 1492
        Juan Borgia wraca z Hiszpanii przynosząc ojcu wiadomość o śmierci Pedro Luisa, nieślubnego syna kardynała. Zrozpaczony Rodrigo postanawia wziąć sprawy pozostałych dzieci w swoje ręce. Nastoletniej Lukrecji obiecuje zamążpójście, Juan ma zostać księciem Gandii, a Cezar – wbrew woli - biskupem Walencji. Rywalizacja pomiędzy braćmi przybiera na sile.

        Odcinek 2: FALA UPAŁÓW
        W Rzymie panuje śmiertelna gorączka, której ofiarą jest papież Innocenty VIII, ale także Lorenzo de Medici i Vanozza Catanei. Zaręczyny Lukrecji zostają odwołane – Borgia znalazł dla niej lepszą partię. Przeciwnicy Borgiów - Della Rovere i Colonna - snują już plany na konklawe. Papież po raz kolejny zmienia testament, co powoduje wściekłość Rodriga Borgii. Kardynał postanawia potajemnie przenieść złoto z watykańskiego skarbca, by nie wpadło w ręce Della Rovere, który jest beneficjentem nowego testamentu. Wkrótce znajduje też z pomocą synów sposób, by dokument został zniszczony.
        PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 3 lipca 2013, 20:00

        Komentarz


        • #83
         GO ON
         (Go On, odc 13. Gooooaaaallll Doll!)
         serial komediowy, USA, 2012/2013
         reżyseria: Todd Holland
         występują: Matthew Perry (Ryan King), Laura Benanti (Lauren Schneider), Julie White (Anne), Suzy Nakamura (Yolanda), Tyler James Williams (Owen), Brett Gelman (Mr. K), Khary Payton (Don), John Cho (Steven), Tonita Castro (Fausta), Bill Cobbs (George), Sarah Baker (Sonia), Seth Morris (Danny), Allison Miller (Carrie)

         Ryan tęskni za rzeczami, które wspólnie robili z żoną. Jego nową przyjaciółką zostaje Carrie. Pomimo jej ostrzeżeń, Ryan decyduje się na pierwszą od śmierci żony randkę. Yolanda dostaje pracę w szpitalu.
         PREMIERA: CANAL+ Film, czwartek, 4 lipca 2013, 20:00

         Komentarz


         • #84
          KAMUFLAŻ III
          (Covert Affairs III, odc. 2 – „Sound and Vision”)
          serial szpiegowski, USA, 2012
          reżyseria: Stephen Kay
          występują: Piper Perabo (Annie Walker), Christopher Gorham (Auggie Anderson), Kari Matchett (Joan Campbell), Anne Dudek (Danielle Brooks), Peter Gallagher (Arthur Campbell), Sarah Clarke (Lena Smith), Richard Coyle (Simon Fischer)

          Auggie i Annie nie pracują już bezpośrednio dla Joan, która potrzebuje ich do wykonania misji unieszkodliwienia zabójczego wirusa stworzonego przez hakera, niejakiego Czerwonego Korsarza. Oboje wybierają się do Hiszpanii jako małżeństwo, podszywając się pod Kanadyjskich agentów, którzy zostali aresztowani. Gdy już mają wracać, dowiadują się, że Kanadyjczycy zostali zamordowani. Teraz grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. W międzyczasie do Annie dzwoni Lena z informacją, że Simon Fischer, którego Annie miała rozpracować, znajduje się w Monachium. Lena każe jej tam pojechać. Zupełnie przypadkiem Annie i Auggie odnajdują Czerwonego Korsarza.
          PREMIERA: CANAL+, czwartek, 4 lipca 2013, 20:25

          Komentarz


          • #85
           MENTALISTA V
           (The Mentalist V, odc. 2 – „Devil's Cherry”)
           serial detektywistyczny, USA, 2012
           reżyseria: Randall Zisk
           występują: Simon Baker (Patrick Jane), Robin Tunney (Teresa Lisbon), Tim Kang (Kimball Cho), Owain Yeoman (Wayne Rigsby), Amanda Righetti (Grace Van Pelt)

           CBI zajmuje się sprawą morderstwa szlifierza diamentów. Mężczyzna został zabity i wypatroszony we własnym domu. Na miejscu zbrodni Patrick zatruwa się belladoną i ląduje w szpitalu z halucynacjami. W czasie śledztwa wydaje mu się, że wszędzie towarzyszy mu jego dorosła już córka.
           PREMIERA: CANAL+, piątek, 5 lipca 2013, 20:00

           Komentarz


           • #86

            FACECI OD KUCHNI
            (Comme un chef)
            komedia, Francja/Hiszpania, 2012
            reżyseria: Daniel Cohen
            występują: Jean Reno, Michaël Youn, Raphaëlle Agogué, Julien Boisselier, Salomé Stévenin, Serge Larivière, Santiago Segura

            Jacky Bonnot (Michaël Youn) to początkujący kucharz, który pragnie podbić świat sztuki kulinarnej. Niezadowolony z pracy w podrzędnych jadłodajniach, jest ciągle zwalniany przez kolejnych pracodawców. W końcu ciężarna dziewczyna Béatrice (Raphaëlle Agogué) zapewnia mu posadę majstra w domu spokojnej starości. Tymczasem Alexandre Lagarde (Jean Reno), doświadczony szef kuchni słynnej paryskiej restauracji mierzy się z innego rodzaju kryzysem. Stanislaw (Julien Boisselier), syn odchodzącego na emeryturę właściciela lokalu, stara się nakłonić Alexandre’a do oszczędzania i przejścia na gastronomię molekularną. Kiedy słynny kucharz przypadkowo spotyka Jacky’ego, dostrzega w zdolnym amatorze kogoś, kto pomoże mu uratować dobre imię wyrafinowanych dań.

            Daniel Cohen, od momentu premiery jego kinowego debiutu, czyli zwariowanej komedii „Dwa światy”, rozmyślał nad realizacją filmu, który pozwoliłby mu połączyć zainteresowanie kuchnią z ambicjami pracy z aktorskim duetem. Podążając tropem klasycznych francuskich komedii „gastronomicznych” z Louisem de Funèsem („Sławna restauracja”, „Skrzydełko czy nóżka”), postanowił zapoznać się z tajnikami pracy wybitnych kucharzy. - Zafascynowała mnie staranność i precyzja, z jaką szefowie kuchni traktują każdy szczegół – mówił. – We Francji nie przypadkiem nazywa się ich artystami. Każdy z nich reprezentuje swój niepowtarzalny styl, a jednak wszyscy mają jedną wspólną cechę: wielką pasję gotowania, co sprawia, że jak artyści żyją w trochę innym świecie, do którego zwykli śmiertelnicy nie mają wstępu”. Stąd było już blisko do wymyślenia historii o spotkaniu dwóch mężczyzn – zdolnego amatora i przechodzącego kryzys weterana wielkiej gastronomii. - Alexander odnajdzie zapomniane wymiary smaków, które doprowadziły go na szczyt kariery, zaś Jacky znajdzie środki, żeby zrealizować swoje marzenia. Rozwinęliśmy temat skrzyżowania dróg życiowych amatora popychanego ciekawością i witalnością, pragnącego stać się profesjonalistą oraz starszego od niego mistrza sztuki kulinarnej, który w zasadzie już wszystko przeżył - opowiadał o wymyślonych przez siebie postaciach Cohen.

            Reżyser zdołał pozyskać dla swego filmu dwie nietuzinkowe osobowości. W roli Jacky’ego obsadził bowiem Michaëla Youna („Jeden odchodzi, drugi zostaje”, „Lucky Luke”, „Przesyłka ekspresowa”), ekranowym Alexandre’em został zaś sam Jean Reno. - Kto jak kto, ale Jean Reno w wyjątkowy sposób ucieleśnia postać wielkiego francuskiego szefa kuchni – przekonywał Cohen. – Jest władczy, a przy tym bardzo ludzki, cichy i uparty. (...) Wybór Michaëla Youna był również oczywisty. Już po mojej pierwszej realizacji chciałem zaproponować mu rolę w jednym z moich filmów.

            Premiera „Faceci od kuchni” odbyła się na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie w specjalnym bloku Culinary Cinema, prezentującym filmy poświęcone jedzeniu. Film Cohena spotkał się też z dobrym odbiorem krytyki także w Polsce. „Film wciąga dzięki świetnym dialogom i zaskakującym zwrotom scenariusza” – zachwalał Piotr Adamczewski z „Polityki”, podczas gdy recenzentka serwisu Stopklatka Urszula Lipińska stwierdzała: „Szczerość i naturalność są główną mocą „Facetów od kuchni" – twórcy to wiedzą, czują i eksponują na swoją korzyść”. I jedyne na co zgodnie narzekali krytycy to fakt, że nie dane im było skosztować wszystkich fantastycznych dań, jakie na ekranie przygotowują bohaterowie.
            PREMIERA: CANAL+ Film2, piątek, 6 września 2013, 20:30
            Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2013-08-28, 13:10.

            Komentarz


            • #87
             ROMAN BARBARZYŃCA
             (Ronal Barbaren)
             animacja, Dania, 2011
             reżyseria: Kresten Vestbjerg Andersen, Thorbjørn Christoffersen, Philip Einstein Lipski
             polski dubbing: Roman (Maciej Stuhr), Wrzaskier (Czesław Mozil), Ksenia (Anna Mucha), Królowa Amazonek (Tatiana Okupnik), Lameras (Jacek Braciak)

             Szczep barbarzyńców słynie z nadludzkiej siły, męstwa i odwagi, które sprawiają, że drży przed nimi cała kraina Wszechściemia. Na tle umięśnionych pobratymców wyróżnia się cherlawy Roman, obiekt niekończących się kpin wszystkich. Pewnej nocy osadę niespodziewanie napada armia okrutnego księcia Zamordora, który potrzebuje krwi barbarzyńców, by wskrzesić potężnego demona, Zala, i zapanować nad całym światem. Pełniący obowiązki wartownika Roman w decydującym momencie nie ma dość sił w płucach, żeby zadąć w róg i ostrzec przed niebezpieczeństwem współplemieńców. W rezultacie wszyscy poza nim trafiają do niewoli. Pomimo wątłych muskułów i mało agresywnego usposobienia Roman musi zdobyć się na odwagę i wyruszyć z odsieczą. Wspiera go wciąż fantazjujący o erotycznych przygodach rock’n’rollowy bard Wrzaskier. Na swojej drodze spotykają wojowniczkę szczepu dziewic, Ksenię, gotową poślubić tego, który jako pierwszy pokona ją w boju, a także obdarzonego darem widzenia przyszłości elfa Lamerasa. By wypełnić misję, Roman i jego Drużyna Śmieszenia muszą odnaleźć magiczny miecz legendarnego wojownika, Krona. Tylko to ostrze jest w stanie zranić Zamordora.

             Autorzy animacji z duńskiego studia Einstein Film postawili sobie za cel ukazanie filmowych kanonów gatunku fantasy w krzywym zwierciadle. W „Romanie Barbarzyńcy” z przymrużeniem oka zostały potraktowane nie tylko wątki z „Conana”, ale i ambitniejsza przecież proza Tolkiena czy klasyczne gry RPG. Twórcy „Wyprawy na Saturna” – Kresten Vestbjerg Andersen i Thorbjørn Christoffersen - wspierani przez debiutanta, Philipa Einsteina Lipskiego, za nic mają polityczną poprawność. Często z premedytacją balansują na granicy dobrego smaku, co czyni ich film propozycją przeznaczoną dla dorosłego widza.
             Autorem polskiej wersji językowej doskonale oddającej absurdalny humor i aluzje do świata popkultury z oryginału jest Jakub Wecsile, uważany, obok Bartosza Wierzbięty, za jednego z najlepszych krajowych dialogistów. Spod jego ręki wyszły spolszczenia „Iniemamocnych”, „Aut”, „Odlotu” czy „Toy Story 3”. Tytułowym bohaterem został Maciej Stuhr, którego głosem mówili już m.in. Kurczak Mały, pszczoła Barry („Film o pszczołach”), Gnomeo („Gnomeo i Julia”) i złodziej Flynn z „Zaplątanych”. Jego wiernemu druhowi, Wrzaskierowi, głosu użyczył dubbingowy debiutant, mieszkający przez lata w Danii popularny muzyk i juror programu X Factor, Czesław Mozil. Doborową obsadę uzupełniają: Anna Mucha jako wojownicza dziewica Ksenia, Jacek Braciak jako niezdarny elf Lameras i Tatiana Okupnik w roli spragnionej męskiego towarzystwa królowej Amazonek, Wenerys.
             PREMIERA: CANAL+ Film2, niedziela, 1 września 2013, 20:30
             Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2013-09-06, 19:07.

             Komentarz


             • #88

              MANDRAGORA
              (Mandrake)
              horror/fantasy, USA, 2010
              reżyseria: Tripp Reed
              występują: Max Martini, Betsy Russell, Benito Martinez, Jon Mack

              Najemnik i poszukiwacz przygód sierżant Darren McCall (Max Martini) wyrusza na archeologiczną ekspedycję organizowaną w niedostępnej dżungli w Ameryce Łacińskiej. Celem wyprawy sponsorowanej przez zamożnego kolekcjonera, Harry’ego Vargasa (Benito Martinez), jest odnalezienie bezcennego sztyletu pozostawionego tam ponad pięćset lat temu przez jego przodków – hiszpańskich konkwistadorów. Po przylocie na miejsce McCall dołącza do naukowców: Felicii (Betsy Russell) i Lina (Wayne Pére) oraz dwóch lokalnych przewodników po ogarniętym wojną domową kraju. Wyposażonej w nowoczesny sprzęt i posiadającej dokładną mapę ekipie znalezienie sztyletu nie przysparza większych trudności. Problemy zaczynają się, gdy wyciągają go z grobowca. Sprowadzają bowiem na siebie gniew plemienia tubylców uważanego za wymarłe. Jakby tego było mało, do życia budzi się także zamieszkująca dżunglę tajemnicza i zabójcza pół roślina pół zwierzę.

              „Mandragora”, zrealizowana na zlecenie wyspecjalizowanego w filmach fantasy i science fiction SyFy Channel, to gratka dla miłośników przygodowych filmów grozy o skrywających się z dala od cywilizacji bestiach. Reżyserem filmu jest Tripp Reed, który przed laty zrealizował utrzymaną w podobnej konwencji „Mantykorę: legendarnego potwora”. Nad scenariuszem, w którym można się dopatrzeć inspiracji „Predatorem” i „Wstrząsami”, pracował etatowy pomysłodawca filmów katastroficznych w SyFy Channel, David Ray („Lodowe trzęsienie”, „Burza stulecia” „Ostatnie godziny Ziemi”). W obsadzie pierwsze skrzypce, czyli sierżanta McCalla gra znakomicie sprawdzający się w rolach żołnierzy Max Martini („Szeregowiec Ryan”, „VI Batalion”, serial „Jednostka”). Partneruje mu znana jako była żona socjopatycznego Jigsawa w serii „Piła” Betsy Russell, a także Benito Martinez, który zyskał popularność dzięki roli kapitana Davida Acevedy w serialu kryminalnym „The Shield: Świat glin”.
              PREMIERA: CANAL+ Film2, wtorek, 10 września 2013, 20:30
              Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2013-09-06, 18:10.

              Komentarz


              • #89

               RYSZARD II
               (The Hollow Crown – Richard II)
               dramat historyczny, Wielka Brytania, 2012
               reżyseria: Rupert Goold
               występują: Ben Wishaw, Jeremy Irons, David Bradley, Richard Bremmer, Daniel Boyd, James Purefoy, Patrick Stewart

               Młody i próżny król Anglii Ryszard II (Ben Wishaw) musi rozstrzygnąć spór pomiędzy kuzynem, Henrykiem Bolingbroke'iem (Jeremy Irons), księciem Hereford a Thomasem de Mowbrayem (James Purefoy), pierwszym księciem Norfolk, którzy wzajemnie oskarżają się o zdradę. Henryk był w dzieciństwie bliskim przyjacielem Ryszarda, ale dziś nie znajduje się już w jego łaskach. Król zarządza pojedynek, który odwołuje zanim książęta skrzyżują miecze, po czym obu skazuje na wygnanie. Podczas wizyty Ryszarda II u umierającego Jana z Gandawy (Patrick Stewart), ojca Henryka Bolingbroke'a, dochodzi do emocjonalnej wymiany zdań, w której Jan poucza władcę. Urażony Ryszard zagarnia majątek Jana i jego ziemie. Odmawia zwrócenia dziedzictwa Henrykowi, który wspierany przez sojuszników, m.in. hrabiów Northumberland (David Morrissey) i Westmorland (James Laurenson), powraca z wygnania do kraju, aby odebrać Ryszardowi nie tylko swoje ziemie i majątek, ale także koronę.

               „The Hollow Crown” to kolejny zrealizowany z rozmachem miniserial BBC, tym razem nawiązujący i do wielkiej historii angielskiej korony, i do najsłynniejszego przedstawiciela angielskiej literatury Williama Szekspira. Serial jest bowiem ekranizacją tzw. drugiej tetralogii Szekspira, czyli cyklu czterech kronik o losach trzech angielskich władców (część II i III poświęcona jest Henrykowi IV). Odcinek pierwszy, który miał w Wielkiej Brytanii najwyższą oglądalność z całej serii, opowiada o panowaniu króla Ryszarda II. W serialu wciela się w niego doskonały Ben Wishow, znany przede wszystkim z brawurowej głównej roli w „Pachnidle: Historii mordercy” Toma Tykwera czy w „Jaśniejszej od gwiazd” Jane Campion. Partnerował mu – jak to bywa w angielskich produkcjach telewizyjnych z najwyższej półki – zespół aktorskich gwiazd. Jana z Gandawy zagrał sam Patrick Stewart, znany przede wszystkim jako kapitan Jean-Luc Picard z serialu „Star Trek”, ale ostatnio popularny również dzięki roli profesora Xaviera z serii blockbusterów „X-Men”. W Northumberlanda wcielił się David Morrissey, znany między innymi z drugiej części „Nagiego instynktu” z Sharon Stone. W obsadzie znaleźli się również wybitni aktorzy teatralni, m.in. Richard Bremmer i David Bradley, których szeroka publiczność zna z „Harry'ego Pottera”. Bremmer to Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać z filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, a Bradley – woźny Argus Filch ze wszystkich części sagi. W Henryka, który stanie się bohaterem dwóch kolejnych ekranizacji wcielił się Jeremy Irons, a w jego adwersarza James Purefoy, który ostatnio stworzył chwaloną przez krytyków kreację seryjnego mordercy Joego Carrolla w nadawanym w CANAL+ Film serialu „The Following”. „Ryszarda II” wyreżyserował Rupert Goold, doświadczony angielski reżyser teatralny, który wielokrotnie mierzył się z Szekspirem na deskach teatru. W kinie Goold jest właściwie debiutantem, choć doświadczonym już na planie muzycznej serii „Great Performances”, w której udział wzięły największe gwiazdy światowych estrad muzycznych.
               PREMIERA: CANAL+ Film2, czwartek, 12 września 2013, 20:30
               Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2013-09-06, 18:10.

               Komentarz


               • #90
                ŚLEDZTWO WE DWOJE
                (Associes contre le crime)
                reżyseria: Pascal Thomas
                występują: André Dussollier, Catherine Frot, Linh Dan Pham

                Prudence (Catherine Frot) i Bélisaire (André Dussollier) Beresfordowie to ekscentryczna para z kart powieści Agathy Christie. Prudence od bycia przykładną panią domu woli zdobywać doświadczenie detektywa-amatora, pułkownik Bélisaire z kolei promuje właśnie swoją autobiografię, w której dość bezczelnie wyciął wiele wątków dotyczących jego żony, tłumacząc to „marketingową strategią”. Prudence w odwecie zakłada własną agencję detektywistyczną i wyrusza na poszukiwanie rosyjskiego dziedzica, który zaginął bez wieści. Trop prowadzi ją do tajemniczej kliniki chirurgii plastycznej, której pacjenci – na ogół około 90-letni – wyglądają zadziwiająco młodo. Na tyle zadziwiająco, żeby Prudence nabrała poważnych podejrzeń co do metod stosowanych w klinice.

                „Śledztwo we dwoje” to czwarta i – jak pisali krytycy – najbardziej ekstrawagancka adaptacja prozy Agathy Christie, angielskiej królowej kryminału. Jej autorem jest francuski reżyser Pascal Thomas, specjalista od komedii w klasycznym francuskim stylu. Pascal Thomas i aktorski duet Frot-Dussolier, z którym reżyser współpracuje przy wszystkich swoich komediach opartych na książkach Agathy Christie, cieszą się we Francji ogromną popularnością. Urodzony w 1946 roku Dussollier był trzykrotnie nagradzany najważniejszą francuską nagrodą filmową - Cezarem za „Serce jak lód”, „Znamy tę piosenkę” Alaina Resnaisa czy „Salę oficerską”. Szerokiej publiczności jest znany przede wszystkim z „Amelii” i „Bardzo długich zaręczyn” Jeana-Pierre'a Jeuneta czy thrillera „Nie mów nikomu”. Towarzysząca mu Catherine Frot zdobyła Cezara za rolę w komedii Cédrica Klapischa „W rodzinnym sosie”, a w 1999 roku odebrała nagrodę aktorską na festiwalu w Moskwie za rolę w „La dilettante”. Produkcja „Śledztwa we dwoje” przedłużała się jednak z powodu problemów z uzyskaniem praw do wykorzystania wizerunku ikony amerykańskiego kina – Carry'ego Granta. Sprawę uratowała wdowa po aktorze, Barbara Harris, która po obejrzeniu filmu wydała na to zgodę. „Śledztwo na cztery ręce” otrzymało nominację do Cezara za najlepiej zaadaptowany scenariusz.
                PREMIERA: CANAL+ Film2, wtorek, 17 września 2013, 20:30
                Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2013-09-10, 19:21.

                Komentarz

                Pracuję...
                X
                nc+