Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

CANAL+ - opisy filmów

Zwiń
Temat został zamknięty
X
Ten wątek został przyklejony.
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts


 • fot. Metrodome Group Ltd

  OSTATNI STRAŻNICY
  (The Last Keepers)
  familiny, USA, 2013
  Reżyseria: Maggie Greenwald
  Obsada: Aidan Quinn, Virginia Madsen, Olympia Dukakis, Zosia Mamet

  Rhea (Zosia Mamet) ma 16 lat i nie jest lubiana przez rówieśników, którzy uważają ją za dziwaczkę. Dziewczyna rzeczywiście różni się od reszty: zamiast umawiać się z chłopakami, woli spędzać czas w galerii sztuki ojca (Aidan Quinn) i nosi ubrania, które sama szyje z plastikowych toreb. Jednak o tym, że jest naprawdę inna dowiaduje się od matki (Virginia Madsen), która wyznaje, że Rhea – podobnie jak ona i jej matka (Olympia Dukakis) – jest obdarzona nadprzyrodzonymi mocami. Ujawniają się one, gdy dziewczyna zakochuje się w szkolnym koledze (Sam Underwood). Rhea szybko jednak przekonuje się, że nie jest łatwo być inną.
  PREMIERA: CANAL+, niedziela, 8 marca 2015, 21:00

  Komentarz  • © 2012 LAMB PRODUCTIONS, INC. ALL RIGHTS RESERVED.

   RAJ
   (Paradise)
   Komediodramat, USA, 2013
   Reżyseria i scenariusz: Diablo Cody
   Obsada: Julianne Hough, Russell Brand, Holly Hunter, Octavia Spencer, Iliza Shlesinger, Kathleen Rose Perkins, Nick Offerman, Sarah Colonna

   Wychowana w konserwatywnej rodzinie w Montanie Mannerhelm Lamb (Julianne Hough) zostaje poważnie poparzona w katastrofie samolotu, ale uchodzi z życiem. Rok później, podczas wystąpienia w kościele w rodzinnym miasteczku, wyrzeka się wiary, czym powoduje oburzenie miejscowej wspólnoty katolickiej. Lamb nie chce już dłużej słuchać wyłącznie kościelnej muzyki i podlegać zakazowi noszenia spodni. Sfrustrowana, czując, że życie ucieka jej przez palce, wyrusza do Las Vegas, by nadrobić stracony czas. W jednym z barów poznaje barmana Williama (Russell Brand) i piosenkarkę Loray (Octavia Spencer), którzy pomagają jej odkryć samą siebie.

   Autorką „Raju” (scenariusz, reżyseria, produkcja) jest Diablo Cody, która zasłynęła za sprawą filmu „Juno”, do którego napisała nagrodzony Oscarem 2008 scenariusz. Cody ma również na koncie takie tytuły, jak „Zabójcze ciało” z Megan Fox, Amandą Seyfried i Adamem Brody, wyreżyserowaną przez Jasona Reitmana „Kobietę na skraju dojrzałości” z Charlize Theron, a także serial „Wszystkie wcielenia Tary” z Toni Collette w roli głównej.
   PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 9 marca 2015, 21:00

   Komentarz   • © 2013 © LES FILMS DU 24 © TF1 DROITS AUDIOVISUELS
    © FRANCE 2 CINEMA © A. BORREL

    JOSEPHINE
    (Josephine)
    Komedia, Francja, 2013
    Reżyseria: Agnès Obadia
    Obsada: Marilou Berry, Mehdi Nebbou, Charlie Dupont, Alice Pol, Bruno Podalydès

    Josephine (Marilou Berry) nienawidzi swojej pracy, swoich wielkich pośladków, na punkcie których ma obsesję i żonatego chłopaka. Nie może znieść ciśnienia ze strony rodziców i idealnej siostry, którzy wciąż powtarzają, że trzydziestka to najwyższy czas, żeby się ustatkować u boku odpowiedniego męża. Kiedy więc siostra ogłasza swoje zaręczyny, Josephine, w akcie desperacji, wymyśla bogatego brazylijskiego chirurga, który właśnie poprosił ją o rękę i z którym ma wyjechać za morze. Jej spokojne życie z kotem Bradem Pittem w tym momencie się kończy. Josephine traci pracę, mieszkanie i przychodzi jej żyć w ukryciu we własnym mieście. W zamian zyskuje szansę na znalezienie prawdziwej miłości.
    PREMIERA: CANAL+, wtorek, 10 marca 2015, 21:00

    Komentarz    • New Europe Film Sales

     MARUSSIA
     (Marussia)
     Dramat, Francja, Rosja, 2013
     Reżyseria: Eva Pervolovici
     obsada: Dinara Drukarova, Marie-Isabelle Shteynman, George Babluani

     Lucia (Dinara Drukarova) i jej 6-letnia córka, Marusia (Marie-Isabelle Shteynman) nie mają w Paryżu domu. Żyją na ulicach miasta, śpiąc tam, gdzie zaniesie ich los. Raz przygarnia je rosyjski duchowny, raz trafiają do domu opieki społecznej, a innym razem do 4-gwiazdkowego hotelu. Każdego dnia włóczą się bez celu, poznają różnych ludzi i wierzą, że to właśnie dziś spotka je coś wspaniałego, co odmieni ich życie. Nic się jednak nie zmienia i kiedy trafiają pod jeden z paryskich mostów, społeczność rosyjska postanawia kupić im bilet powrotny do Rosji. Marusia buntuje się i ucieka od matki. Nie chce wracać, a jednocześnie marzy o normalnym dzieciństwie. Odpowiedzialność za jej los i decyzja leżą po stronie Lucii.
     PREMIERA: CANAL+, środa, 11 marca 2015, 21:00

     Komentarz     • © eskward_Pathe

      ZULU
      (Zulu)
      Dramat, kryminał, thriller, RPA, Francja, 2013
      Reżyseria: Jerome Salle
      Obsada: Orlando Bloom, Forest Whitaker,

      Jako dziecko Ali Sokhela (Forest Whitaker) cudem uniknął śmierci z rąk bojowników partii Inkatha. Tylko on i jego matka przetrwali rzeź. Dziś Ali jest szefem wydziału zabójstw policji w Kapsztadzie. Jednym z jego pracowników jest Brian Epkeen (Orlando Bloom), biały funkcjonariusz, którego rodzina była kiedyś zaangażowana w tworzenie apartheidu. Mężczyźni razem stawiają czoła przestępczości w przeludnionych, skrajnie biednych dzielnicach stolicy Południowej Afryki i mierzą się z uzbrojonymi gangami. Kiedy zostaje znalezione ciało młodej kobiety, okazuje się, że na rynku pojawił się nowy, śmiertelnie niebezpieczny narkotyk. Śledztwo łączy ofiarę z zaginięciami ulicznych dzieci. Film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes w 2013 roku.
      PREMIERA: CANAL+, piątek, 13 marca 2015, 21:00

      Komentarz      • © MMXIII Paramount Pictures Corporation. All Rights Reserved.

       LEGENDA TELEWIZJI 2: KONTYNUACJA
       (Anchorman 2: The Legend Continues)
       Komedia, USA, 2013
       Reżyseria: Adam McKay
       Obsada: Will Ferrell, Paul Rudd, Christina Applegate, Steve Carell,, David Koechner, James Marsden, Kristen Wiig, Greg Kinnear

       Ron Burgundy (Will Ferrell) stracił pracę, dom i rodzinę. Kiedy jest gotów zakończyć swój żywot, odnajduje go wysłannik ekscentrycznego miliardera, który chce otworzyć telewizję nadającą wiadomości przez całą dobę. Ron przyjmuje pracę i zbiera ekipę, w skład której wchodzi nieustraszony Brian (Paul Rudd), przesadnie entuzjastyczny reporter sportowy Champ (David Koechner), niedorozwinięty umysłowo prezenter pogody Brick (Steve Carell) oraz współprowadząca wiadomości Veronica (Christina Applegate). Wspólnie tworzą całodobowy kanał informacyjny i stają do walki o widza z rywalem - spikerem (James Marsden).

       „Legenda telewizji: Kontynuacja” jest sequelem nakręconej 9 lat wcześniej „Legendy telewizji” - oba filmy były napisane i wyreżyserowane przez Adama McKaya. Niepoprawna politycznie, pełna zwariowanych gagów komedia została wysoko oceniona przez krytyków, jako trafna i bezlitosna satyra na współczesną telewizję. „Każdy gag opowiedziany jest tu – podobnie jak w części pierwszej – ze śmiertelną powagą. Dzięki temu „Legenda…” bawi jeszcze bardziej, a co najważniejsze powoli zaciera granicę między tym, co jest żartem a poważnym komentarzem do kondycji naszych mediów – pisał w swojej recenzji Robert Ziębiński na portalu Dzika Banda.
       PREMIERA: CANAL+, sobota, 14 marca 2015, 21:00

       Komentarz       • BARDZO DŁUGI TYDZIEŃ
        (The Longest Week)
        Komediodramat, USA, 2014
        Reżyseria: Peter Glanz
        Obsada: Jason Bateman, Olivia Wilde, Billy Crudup, Larry Pine

        Dobiegający 40-stki spadkobierca rodzinnej fortuny, Conrad Valmont (Jason Bateman), nigdy nie pracował, prowadząc beztroskie życie w luksusowym hotelu, w którym zamieszkuje od dziesięcioleci. Marzy, by zdobyć uznanie jako pisarz, ale ponieważ jest leniwy i niezbyt utalentowany, projekt jego pierwszej powieści ciągnie się od dekady. Pewnego dnia w wyniku rozwodu rodziców Conrad zostaje wydziedziczony i musi opuścić hotel. W obliczu zamrożonych kont bankowych i braku domu, wprowadza się do najlepszego przyjaciela, dobrze sytuowanego malarza, Dylana (Billy Crudup). Nie zwierza mu się z kłopotliwej sytuacji, w której właśnie się znalazł, za to Dylan opowiada mu z entuzjazmem o atrakcyjnej dziewczynie, którą poznał. Wkrótce okazuje się, że Beatrice (Olivia Wilde) to ta sama kobieta, którą Conrad widział poprzedniego dnia w metrze, i która dała mu swój numer telefonu. Conrad i Beatrice spotykają się potajemnie, a kiedy Dylan odkrywa zdradę przyjaciela, wyrzuca go z domu. Conrad wprowadza się do dziewczyny, która nie wie, że ukochany został wydziedziczony.
        PREMIERA: CANAL+, niedziela, 15 marca 2015, 21:00

        Komentarz        • © 2014 Universal Studios. All Rights Reserved.

         CHIŃSKI ZODIAK
         (Chinese Zodiac aka. Sap ji sang ciu)
         Film akcji, Chiny, Hong Kong, 2012
         Reżyseria: Jackie Chan
         Obsada: Jackie Chan, Qi Shu, Laura Weissbecker

         Asian Hawn (Jackie Chan) jest najemnikiem i jednocześnie liderem grupy, której zadaniem jest odnalezienie artefaktów zagrabionych przez brytyjskich i francuskich żołnierzy z pałacu Yuan Ming Yuan (Ogród Doskonałości i Blasku) w XIX w. n.e. Głównym celem ekspedycji jest odzyskanie 12 głów zwierząt z brązu, które symbolizują chińskie znaki zodiaku. Assisted by a Chinese student and a Parisian lady,

         Za sprawą „Chińskiego zodiaku” Jackie Chan został dwukrotnie wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa”. Pierwszy rekord dotyczy wykonania przed kamerą największej liczby wyczynów kaskaderskich, drugi liczby pełnionych funkcji. W filmie Chan był reżyserem, scenarzystą, odtwórcą głównej roli, producentem, producentem wykonawczym, autorem zdjęć, scenografem, kierownikiem produkcji, koordynatorem cateringu, koordynatorem kaskaderów, mistrzem oświetlenia, wykonawcą przewodniego tematu muzycznego, rekwizytorem i kaskaderem.
         PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 16 marca 2015, 21:00

         Komentarz         • fot. Igor Gentili

          CZERWONY I NIEBIESKI
          (Il Rosso e il blu)
          Dramat, Włochy, 2012
          Reżyseria: Giuseppe Piccioni
          Obsada: Margherita Buy, Riccardo Scamarcio, Roberto Herlitzka, Silvia D'Amico, Elena Lietti, Nina Torresi

          Do szkoły średniej w Rzymie trafia na zastępstwo początkujący, pełen zapału nauczyciel Giovanni Prezioso (Riccardo Scamarcio). Dobre chęci jednak nie wystarczają – Giovanni napotyka na obojętność klasy. Jego przewodnikiem w szkole staje się profesor Fiorito (Roberto Herlitzka), stary nauczyciel historii sztuki, kiedyś wspaniały wykładowca, obecnie wypalony przez lata pracy cynik, który marzący już tylko o zbliżającej się emeryturze. Szkołą stara się zarządzać Giuliana (Margherita Buy, która podobnie jak Giovanni boryka się z obojętnością, tym razem rodziców, niechęcią władz do dotowania szkoły i natłokiem spraw administracyjnych, które powoli czynią z niej wyzutą z emocji i niedostępną kobietę. Pewnego dnia Giuliana znajduje na sali gimnastycznej jednego z najlepszych uczniów szkoły. Porzucony przez matkę chłopiec nie ma gdzie mieszkać. Giuliana postanawia mu pomóc. Tymczasem przed wyzwaniem staje także profesor Fioritino, w życiu którego pojawia się jego dawna uczennica. Młody Prezioso musi się natomiast zmierzyć ze zbuntowaną, otwarcie z nim flirtującą uczennicą. „Czerwony i niebieski” to adaptacja powieści Marco Lodoli „Il rosso e il blu, cuori ed errori nella scuola italiana".
          PREMIERA: CANAL+, wtorek, 17 marca 2015, 21:00

          Komentarz          • © 2014 Les films du 24 © TF1 Droits Audiovisuels © Cattleya © Vip Cinema 1 © Roger DO MINH

           EKS MOJEGO ŻYCIA
           (L'ex de ma vie aka Divorce a la Francaise)
           Komedia, Francja, Włochy, 2014
           reżyseria: Dorothée Sebbagh
           obsada: Géraldine Nakache, Kim Rossi Stuart, Pascal Demolon, Sophie Cattani

           Ariane (Géraldine Nakache), młoda francuska skrzypaczka, po upojnej nocy w Rzymie akceptuje oświadczyny przystojnego dyrygenta Christena (Pascal Demolon). Problem w tym, że dziewczyna jest już mężatką. Mąż Ariene, Nino (Kim Rossi Stuart), nie pogodził się z faktem, ze od dwóch lat sa w separacji. Zgadza się podpisać papiery rozwodowe w Paryżu pod warunkiem, że Ariene pojedzie tam z nim na osiem dni, na ich zaległy miodowy miesiąc.
           PREMIERA: CANAL+, środa, 18 marca 2015, 21:00

           Komentarz           • © 2014 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

            DOM HEMINGWAY
            (Dom Hemingway)
            Komedia kryminalna, Wielka Brytania, 2014
            Reżyseria: Richard Shepard
            Obsada: Jude Law, Richard E. Grant, Emilia Clarke, Demián Bichir

            Dom Hemingway (Jude Law) to zdolny, ale dość narwany kasiarz. Po 12 latach spędzonych w więzieniu postanawia upomnieć się o nagrodę za to, że nie wydał swojego szefa Ivana Fontaine’a (Demián Bichir). Za sprawą dziewczyny bossa, Paoliny (Mădălina Diana Ghenea), sprawy zawodowe nie układają się po myśli Doma. Jednak z drugiej strony mężczyzna ma szansę uzyskać wybaczenie mało dotychczas znanej mu córki Evelyn (Emilia Clarke).
            PREMIERA: CANAL+, piątek, 20 marca 2015, 21:00

            Komentarz            • © 2014 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

             X-MEN: PRZESZŁOŚĆ, KTÓRA NADEJDZIE
             (X-Men: Days of Future Past)
             Film akcji, fantasy, USA, Wielka Brytania, 2014
             reżyseria: Bryan Singer
             obsada: Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Halle Berry, James McAvoy, Nicholas Hoult, Peter Dinklage, Evan Peters

             W niedalekiej przyszłości mutanci żyją w ciągłym zagrożeniu. Są skutecznie ścigani przez Sentinele, 5,5-metrowe mordercze machiny, które nie tylko wykrywają gen mutacji, ale także przejmują moce i wygląd swoich ofiar. By przetrwać, mutanci muszą wpłynąć na historię i sprawić, żeby Sentinele nigdy nie powstały. Jedynym, który dzięki umiejętności regeneracji może przeżyć podróż w czasie jest Woverine (Hugh Jackman). Jego zadaniem jest cofnąć się do lat 70. XX wieku, odnaleźć Charlesa Xaviera (James McAvoy) i Magneta (Michael Fassbender), namówić ich do współpracy i powtrzymać dr. Bolivara Traska (Peter Dinklage) przed stworzeniem robotów-zabójców. Misja jest trudna, bowiem w latach 70. Xavier jest wrakiem człowieka. Załamany po stracie uczennicy i przyjaciółki Raven (Jennifer Lawrence) i po wypadku, w wyniku którego został sparaliżowany, izoluje się od świata. Przyjmuje serum, dzięki któremu co prawda może chodzić, ale traci swoje niezwykłe zdolności mentalne. Współpraca z Magento, który odebrał mu Raven jest ostatnią rzeczą, o której myśli. Tymczasem Raven, która przyjęła imię Mystique, zwróciła się przeciw ludziom. Od lat podąża własną drogą, mszcząc się na tych, którzy krzywdzą mutanty. Jej celem jest dr. Trask, którego śmierć na zawsze poróżniłaby ludzi i mutantów, przyczyniając się do wprowadzenia programu budowy Sentineli. Wolverne i Xavier muszą ją powtrzymać.

             Bryan Singer zasłynął filmem „Podejrzani” („The Usual Suspects”), który zdobył dwa Oscary: za rolę Kevina Spaceya i scenariusz. Następnym filmem Singera był „Uczeń szatana” („Apt Pupil”), adaptacja prozy Stephena Kinga, za rolę w którym do Oscara nominowano Iana McKellena. Potem Singer dostrzegł potencjał komiksów. W 2000 roku nakręcił „X-Men”, a trzy lata później „X-Men 2”, który odniósł jeszcze większy sukces. Był też producentem „X-Men geneza: Wolverine” oraz „X-men: Pierwsza klasa”. Akcja „Przeszłości, która nadejdzie” rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach „Pierwszej klasy”. Istotnym elementem fabuły jest podróż w czasie, która – jak podkreśla reżyser - jest pokazana w nietypowy sposób. „Nie wysyłamy bohaterów do przeszłości, tylko przenosimy ich teraźniejszą świadomość. Dlatego akcja rozgrywa się w dwóch okresach jednocześnie” - tłumaczył Singer. „W fizyce kwantowej istnieje teoria, która opisuje to zjawisko – superpozycja. Jest to stan, w którym obiekt może być w dwóch różnych miejscach jednocześnie”. Zrealizowany za zawrotną sumę 200 milionów dolarów, film przyniósł twórcom prawie 750 milionów przychodu i zajął 59. miejsce na liście najbardziej dochodowych produkcji wszech czasów.

             W obsadzie „Przeszłości, która nadejdzie” zagrali aktorzy znani z wcześniejszych „X-Menów”, m.in. Hugh Jackman, który od 2000 roku zagrał Wolverine’a kilkanaście razy, a wkrótce widzowie zobaczą go w tej roli również w reżyserowanym przez Singera „X-Men: Apocalypse” i niezatytułowanym jeszcze projekcie, będącym sequelem „X-Men geneza: Wolverine”. W „Przeszłości, która nadejdzie” w roli Charlesa Xaviera ponownie partnerują mu Patrick Stewart oraz szkocki aktor James McAvoy, a w starego i młodego Magento wcielają się Ian McKellen i Michael Fassbender. W doktora Bolivara Traska wcielił się Peter Dinklage. Halle Berry po raz kolejny powtórzyła rolę Storm, jednej z najpotężniejszych mutantek, która kontroluje zjawiska pogodowe. Ellen Page ponownie zagrała Kitty Pryde, która wysyła Wolverine'a do przeszłości, a Nicholas Hoult powtórzył rolę Hanka McCoya, czyli Beasta, który wstydzi się tego, że jest mutantem i stara się to ukryć. W Bobby'ego/Icemana znów wcielił się Shawn Ashmore. Powraca także Bill Stryker, w którego w czterech wcześniejszych filmach za każdym razem wcielał się inny aktor. Tym razem jest to Josh Helman.

             W „Przeszłości, która nadejdzie” pojawiają się też zupełnie nowi bohaterowie. Jest wśród nich Quicksilver – w tej roli Evan Peters – mutant o nadludzkiej szybkości, którego Charles, Logan i Hank proszą go o pomoc, by uwolnić Magneto z więzienia. Widzowie poznają także Bishopa, byłego więźnia obozu dla mutantów, w którego wcielił się francuski aktor Omar Sy, a także Sunspota (Adama Canto), który kumuluje energię słoneczną i Warpatha (Booboo Stewart), mającego nadludzko czułe zmysły – wzrok, węch i słuch. Do nowych mutantów należy również Blink (Fan Bingbing), która posiada umiejętność teleportowania siebie, innych i dużych przedmiotów.

             O PRODUKCJI:
             - film powstawał w 7 halach o łącznej powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych
             - do nakręcenia sceny, w której bohaterowie wyciągają Magneto z więzienia (czas płynie z różną prędkścią) użyto kamer, rejestrujących do miliona klatek na sekundę
             - by nakręcić Quicksilvera, przebiegającego przez ściany kuchni w Pentagonie rejestrowano 3 tys. klatek na sekundę. Plan filmowy trzeba było naświetlić żarówkami o mocy 40 tysięcy watów - było tak jasno, że ekipa pracowała w okularach przeciwsłonecznych
             - by nakręcić scenę walki przed Białym Domem, skonstruowano trawnik o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych i zużyto 10 km. tkaniny, z której powstało tło sceny
             - zbudowanie Sentoneli zajęło 8 tygodni
             - ekipa scenografa, dwukrotnego laureata Oscara Johna Myhre’ego, liczyła ponad 300 osób
             - w filmie wystąpiło ponad 600 statystów i wszystkich trzeba było ubrać. Za garderobę na planie posłużył ogromny namiot
             - zdjęcia do „Przeszłości, która nadejdzie” zaczęły się zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu zdjęć do „Wolverine'a”. Jackman musiał pozostać w formie: codziennie rano ćwiczył przez półtorej godziny i przestrzegał ścisłej diety.
             20-LECIE CANAL+: HITY
             PREMIERA: CANAL+, sobota, 21 marca 2015, 20:00

             Komentarz             • fot. Marcin Makowski

              JACK STRONG
              (Jack Strong)
              sensacyjny, szpiegowski, Polska, 2014
              Reżyseria: Władysław Pasikowski
              obsada: Marcin Dorociński, Patrick Wilson, Maja Ostaszewska, Ireneusz Czop, Mirosław Baka, Oleg Maslennikow, Zbigniew Zamachowski, Dimitri Bilow, Krzysztof Pieczyński, Paweł Małaszyński, Dagmara Domińczyk

              Rok 1970. Związek Sowiecki jest u szczytu potęgi politycznej i militarnej, a Stany Zjednoczone ponoszą klęskę w Wietnamie. W grudniu na rozkaz władz PRL i polskich generałów na Wybrzeżu zostają użyte regularne jednostki bojowe do masakrowania bezbronnej ludności. Nikt nie wyobraża sobie, że komunizm mógłby upaść, za to cały świat liczy się z możliwością rozpętanego przez Moskwę konfliktu atomowego. Pułkownik Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) podejmuje dramatyczną decyzję rozpoczęcia współpracy z Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych. Funkcjonuje w samym środku sowieckiego systemu i ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Przez 11 lat działa samotnie, jego kontaktem z CIA jest agent operacyjny David Forden (Patrick Wilson). Przekazując Amerykanom najtajniejsze plany Sowietów, naraża nie tylko siebie, ale także żonę Hannę (Maja Ostaszewska) i synów Bogdana (Piotr Nerlewski) i Waldka (Józef Pawłowski). W listopadzie 1981 roku, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, przeciek w Polsce zostaje wykryty. W obliczu zagrożenia, Kukliński wraz z rodziną zostają ewakuowani do USA. Do ojczyzny przyjedzie dopiero po 17 latach, 27 kwietnia 1998 roku.

              Pułkownik Ryszard Kukliński, będąc oficerem Ludowego Wojska Polskiego, współpracował z amerykańskim wywiadem, a także wywiadem NATO pod pseudonimem Jack Strong. W latach 1971-1981 przekazał na Zachód około 40 tysięcy stron najtajniejszych dokumentów dowództwa Armii Sowieckiej i Układu Warszawskiego, w tym co najmniej 34 tysiące stron w języku rosyjskim. Były wśród nich plany użycia przez ZSRR broni nuklearnej. Pomimo kontrwywiadowczej działalności sowieckich służb specjalnych w Polsce (KGB i GRU) oraz polskich SB i WSW – Kukliński działał przez jedenaście lat, co jest fenomenem w historii wywiadu. W 1984, po zniesieniu stanu wojennego i nieudanej próbie likwidacji Kuklińskiego przez KGB w Ameryce, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w tajnym, kapturowym procesie skazał go na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych, degradację oraz konfiskatę całości mienia zarówno jego, jak też jego rodziny. W latach 90. obaj synowie Kuklińskiego zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, podejrzewa się że za ich śmiercią stoją agenci KGB.

              „Jack Strong” to film Władysława Pasikowskiego, twórcy kultowej postaci Franza Maurera, którego w 1992 roku w filmie „Psy” wcielił się Bogusław Linda. Rok wcześniej Pasikowski zadebiutował „Krollem”, który rok później stał się najbardziej kasowym filmem polskim (450 tys. widzów) i hitem w wypożyczalniach kaset wideo. Scenariusz „Jacka Stronga” powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego wystąpił Marcin Dorociński („Róża”, „Obława”, „Drogówka”), w postać Davida Fordena – oficera CIA, z którym Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson („Watchman. Strażnicy”, „Anioły w Ameryce”, „Prometeusz”), żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska („Katyń”, „Uwikłanie”), która za swoją kreację zdobyła Polską Nagrodę Filmową – Orła. Synów Kuklińskiego zagrali Józef Pawłowski i Piotr Nerlewski, a agentkę CIA Dagmara Domińczyk („Kinsey”, „Hrabia Monte Christo”). „Jack Strong” zdobył Bursztynowe Lwy na festiwalu w Gdyni, gdzie nagrodzno również reżyserię i kostiumy.
              20-LECIE CANAL+: HITY
              PREMIERA: okno otwarte CANAL+, sobota, 21 marca 2015, 22:15

              Komentarz              • © Joe SinnottTHIRTEEN Productions LLC

               TONY BENNETT & LADY GAGA. CHEEK TO CHEEK LIVE!
               (Tony Bennett & Lady Gaga. Cheek To Cheek Live!)
               koncert, USA, 2014
               reżyseria: David Horn

               Tony Bennett – legenda jazzu i popu, wybitny amerykański wokalista. Lady Gaga – jedna z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych piosenkarek na świecie. Co ich łączy? W 2012 roku, z okazji swoich 85. urodzin Bennett nagrał wyjątkową płytę, na której w jednym z duetów w utworze „The Lady is a Tramp” zaśpiewała z nim właśnie Lady Gaga. Po bardzo pozytywnych recenzjach i kilku występach na festiwalach postanowili wspólnie nagrać płytę. W 2014 roku ukazał się album „Cheek to Cheek”, który szybko trafił na 1. miejsce Billboardu. To sprawiło, że Tony Bennett w wieku 88 lat stał się najstarszym artystą, który znalazł się na najwyższej lokacie tego zostawienia. Kilka miesięcy później, 28 lipca 2014 roku w Nowym Jorku został zarejestrowany ich wspólny występ promujący to wydawnictwo. Tony Bennett i Lady Gaga zaśpiewali kilkanaście utworów zarówno z własnej płyty, jak i standardów jazzowych. Towarzyszyła im 39-osobowa orkiestra pod batutą Jorge’a Calandrellego. Na scenie gościnnie pojawili się również cenieni soliści: trębacz - Chris Botti i saksofonista - David Mann. Wsparcie muzyczne uzupełniły zespoły na co dzień stale współpracujące z Tonym Bennettem i Lady Gagą.

               Tony Bennett karierę zaczynał w korpusie rozgrywkowym armii USA. Popularność zdobył w latach 50. XX wieku. Od tamtej pory nagrał kilkadziesiąt płyt. Otrzymał wiele nagród Grammy oraz innych wyróżnień m.in. NEA Jazz Masters Award. Lady Gaga to amerykańska piosenkarka pop, która wzięła swój pseudonim piosenki zespołu Queen „Radio Gaga”. Karierę zaczynała w zespole Stefani Germanotta Band. Potem rozpoczęła karierę solową i stała się jedną z ikon popkultury. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in. Grammy i MTV.
               PREMIERA: okno otwarte CANAL+, niedziela, 22 marca 2015, 21:00

               Komentarz               • O KROK OD SŁAWY
                (Twenty Feet From Stardom)
                Dokument, muzyczny, USA, 2013
                Reżyseria: Morgan Neville
                Obsada: Mick Jagger, Sheryl Crow, Bette Midler, Sting, Stevie Wonder, Bruce Springsteen, Merry Clayton, Darlene Love, Judith Hill, Merry Clayton, Lisa Fischer, Táta Vega, Jo Lawry

                Nagrodzony m.in. Oscarem® 2014 i Independent Spirit Award dokument „O krok od sławy” rzuca światło na historie chórzystek i chórzystów, którzy występują z największymi gwiazdami muzyki ostatniego półwiecza. Są wśród nich: Darlene Love, Judith Hill, Merry Clayton, Lisa Fischer, Táta Vega i Jo Lawry. Chwytający za serce film jest hołdem złożonym głosom, które kształtują współczesną muzykę popularną, ale także obrazem konfliktów, poświęceń i sukcesów tych, których kariera polega na współbrzmieniu z innymi. Ci utalentowani artyści reprezentują różne style, gatunki i epoki muzyki popularnej. Każdy ma jednak osobistą historię o życiu i karierze w cieniu sław i dzieli się nią przed obiektywem Morgana Neville’a, jednego z producentów pokazywanego w CANAL+ dokumentu „Pearl Jam Twenty”. Obok archiwalnych materiałów filmowych i świetnej ścieżki dźwiękowej, „O krok od sławy" zawiera wywiady z takimi artystami, jak Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger czy Sting. Jednak tym razem światowe sławy sceny muzycznej usuwają się w cień, by artyści drugoplanowi, ich życie i historie zajęły główne miejsce w filmie. – „O krok od sławy" to wspaniała opowieść, która zrzuca z nas jarzmo konieczności ścigania się o palmę pierwszeństwa. Są tacy, którzy tego wyścigu potrzebują jak tlenu. Ale są też tacy, którzy nie muszą tak żyć. I jedni, i drudzy zasługują, zdaniem Nevilla, na nasz szacunek i wdzięczność” – napisał w swojej recenzji Marcin Pietrzyk na Filmwebie.
                20-LECIE CANAL+: PASJE
                PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 23 marca 2015, 21:00

                Komentarz

                Pracuję...
                X
                nc+