Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

CANAL+ - opisy filmów

Zwiń
Temat został zamknięty
X
Ten wątek został przyklejony.
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts


 • © CANAL+

  CEZARY 2015 NA ŻYWO
  (Nuit des Cesar LIVE)
  Transmisja, Francja, 2015

  CANAL+ jako jedyna telewizja w Polsce przeprowadzi transmisję 40. gali wręczenia Cezarów 2015, która odbędzie się 20 lutego, w Paryżu. Będzie ona dostępna w otwartym oknie dla wszystkich abonentów platformy nc+, czyli nawet dla tych, którzy na co dzień nie mają CANAL+ w swoich pakietach. Skrócona relacja z imprezy, którą Ale kino+ pokaże w sobotę, 21 lutego, o 20:10, także będzie dostępna dla wszystkich klientów nc+. Dodatkowo galę będzie można obejrzeć w usłudze CANAL+ VOD, która jest dostępna dla abonentów CANAL+ m.in. na urządzeniach mobilnych. Skrót z imprezy będzie zaś udostępniony w ramach kolekcji Ale kino+ w serwisie nc+go TV.

  W kategorii najlepszy film zagraniczny nominację do Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej otrzymała „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Uhonorowana dwoma nominacjami do Oscara® 2015 koprodukcja CANAL+ będzie konkurowała z takimi tytułami, jak „Grand Budapest Hotel” (premiera w CANAL+ 31 stycznia o 21:00) i „Zniewolony. 12 Years A Slave” (premiera w CANAL+, 21 lutego o 21:00). W pozostałych kategoriach, najwięcej - bo aż dziesięć nominacji do Cezara - zdobył „Saint Laurent” w reżyserii Bertranda Bonello, podczas gdy „Yves Saint Laurent” Jalila Lesperta zdobył o dwie nominacje mniej. W wyścigu o najbardziej prestiżową nagrodę francuskiej kinematografii duże szanse ma również dramat „Timbuktu”, który otrzymał osiem nominacji (m.in. za najlepszy film, Abderrahmane Sissako za najlepszą reżyserię i scenariusz). Największą niespodzianką wśród nominowanych okazała się komedia romantyczna „Miłość od pierwszego wejrzenia” („Les combattants”) w reżyserii debiutanta Thomasa Cailleya, która zdobyła aż dziewięć nominacji. Już wcześniej ogłoszono laureata Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej za całokształt twórczości artystycznej. Został nim Sean Penn. To już szósty rok z rzędu kiedy „honorowy” Cezar trafia do twórcy angielskojęzycznego. W ostatnich latach otrzymali je między innymi Dustin Hoffman, Harrison Ford, Quentin Tarantino czy Scarlett Johansson.

  Noc Cezarów odbywa się w tradycyjnie Théatre du Châtelet w Paryżu, a w tym roku poprowadzi ją francuski aktor i komik Édouard Baer.
  PREMIERA: CANAL+, piątek, 20 lutego 2015, 21:00

  Komentarz  • fot. Forum Film Poland

   ZNIEWOLONY: 12 YEARS A SLAVE
   (12 Years a Slave)
   Dramat, USA, Wielka Brytania, 2013
   Reżyseria: Steve McQueen
   Obsada: Chiwetel Ejiofor, Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Brad Pitt, Kelsey Scott

   Rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup (Chiwetel Ejiofor ), czarnoskóry wolny i wykształcony muzyk, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel, zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Wkrótce trafia na targ, gdzie kupuje go Ford (Benedict Cumberbatch), plantator z Red River w Luizjanie. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna walka Northupa, który w obliczu okrucieństwa brutalnego właściciela niewolników (Michael Fassbender) walczy nie tylko o życie, ale i o zachowanie godności. Po latach ciężkiej pracy na plantacjach bawełny i trzciny cukrowej Northup spotyka kanadyjskiego abolicjonistę (Brad Pitt), który przywraca mu nadzieję na powrót do normalnego życia.

   Oparty na faktach, nagrodzony trzema Oscarami® 2014 „Zniewolony” jest ekranizacją opublikowanych w 1853 roku wstrząsających wspomnień Solomona Northupa, czarnoskórego nowojorskiego muzyka, który został porwany, wywieziony na południe USA i – uwzględniając inflację od 1841 roku - sprzedany do niewoli za 27 tys. dolarów. Po odzyskaniu wolności Northup wydał swoje wspomnienia i aktywnie działał w ruchu abolicjonistycznym. Udało się zidentyfikować porywaczy Northupa, którzy zostali aresztowani i postawieni przed sądem, ale do ich skazania nie doszło, gdyż po dwóch latach zmieniono prokuratora okręgowego w Nowym Jorku, który zamknął sprawę w 1857 roku. Okoliczności i data śmierci Northupa nie są do końca pewne. Krążą pogłoski, że wybrał się z wykładami do Kanady i już stamtąd nie powrócił. Niektórzy sądzą, że został porwany i zabity.

   Spośród 9 nominacji do Oscara, w tym za reżyserię i role Chiwetela Ejiofora i Michaela Fassbendera, „Zniewolony” wygrał w 3 kategoriach: za scenariusz autorstwa Johna Ridleya, rolę Lupity Nyong’o i jako najlepsza produkcja roku. Steve McQueen przeszedł tym samym do historii jako pierwszy czarnoskóry reżyser i producent filmu-laureata w najważniejszej oscarowej kategorii. Dla debiutującej Lupity Nyong’o kreacja posłusznej niewolnicy Patsey była jej pierwszą rolą po skończeniu szkoły aktorskiej. W rywalizacji o Oscara pokonała takie rywalki, jak Jennifer Lawrence za „American Hustle”, Julia Roberts za „Sierpień w hrabstwie Osage” czy Sally Hawkins za „Blue Jasmine”.

   Steve McQueen zasłynął takimi obrazami, jak „Głód” (2008), przedstawiający ostatnie miesiące życia wojownika IRA Bobby'ego Sandsa czy przewrotny „Wstyd” (2011), opowiadający o uzależnieniu od seksu. W obu filmach główną rolę zagrał Michael Fassbender, którego McQueen odkrył dla świata. Na planie „Zniewolonego” Fassbender spotkał się również po raz trzeci z Bradem Pittem - wcześniej pracowali przy „Bekartach wojny” Quentina Tarantino i „Adwokcie” Ridleya Scotta. Pitt, jeden z producentów „Zniewolonego”, walczył o jego realizację jak lew. Gdyby nie on, film nigdy by nie powstał. Chodził po studiach filmowych i zabiegał u producentów o 20 milionów dolarów budżetu. Część wyprosił, część dołożył sam.

   Autorem zdjęć do „Zniewolonego” jest Sean Bobbitt, a montażem zajął się Joe Walker – obaj pracowali już przy poprzednich filmach McQueena, „Głód” i „Wstyd”. Scenografię przygotował Adam Stockhausen („Kochankowie z księżyca”), a charakteryzację wykonała nominowana do Oscara Patricia Norris („Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”). Muzykę napisał wielokrotnie nominowany do Oscara kompozytor Hans Zimmer.

   „Zniewolony. 12 Years A Slave” – oscarowe ciekawostki
   • Obok „Operacji Argo” (2012) to drugi film, który zdobył Oscara za scenariusz i jako najlepsza produkcja roku, nie zdobywając przy tym nagrody za reżyserię
   • To pierwszy laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem arabskim w tytule - większość tytułów zawiera liczebniki rzymskie lub pisane pełnymi słowami
   • To piąty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem w tytule. Poprzednie to: „Ich noce” (It Happened One Night, 1934), „Lot nad kukułczym gniazdem” (One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1975), „Ojciec chrzestny II” (1974) i „W 80 dni dookoła świata” (1956)
   • To dwunasty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku, który w sumie zdobył tylko 3 Oscary. Na liście są m.in. „Casablanca” (1942), „Nocny kowboj” (1969), „Ojciec chrzestny” (1972), „Rocky” (1976), „Miasto gniewu” (2004) i „Operacja Argo” (2012)

   CYKL FILMÓW OSCAROWYCH
   PREMIERA: CANAL+, sobota, 21 lutego 2015, 21:00

   Komentarz   • © Kino Świat

    GŁUPICH NIE SIEJĄ
    (A Farewell to Fools)
    Komediodramat, Rumunia, Niemcy, Belgia, 2013
    Reżyseria: Bogdan Dreyer
    Obsada: Gerard Depardieu, Harvey Keitel, Nicodim Ungureanu, Gheorghe Vişu, Hubert Damen

    Druga wojna światowa, okupowana Rumunia. Chłopak odkrywa ciało martwego niemieckiego żołnierza. Nazistowskie władze dają mieszkańcom miasteczka ultimatum: albo do rana winny się ujawni, albo zostaną rozstrzelane najważniejsze osoby w mieście. Zagrożeni egzekucją, w tym burmistrz (Nicodim Ungureanu), notariusz (Gheorghe Vişu), lekarz (Hubert Damen), pod wodzą księdza Johanisa (Harvey Keitel) postanawiają nakłonić miejscowego głupka Ipu (Gérard Depardieu), by się przyznał i w ten sposób ocalił im skórę.
    PREMIERA: CANAL+, niedziela, 22 lutego 2015, 21:00

    Komentarz    • © 2015 American Broadcasting Companies, Inc. All rights reserved.

     OSCARY® 2015 NA ŻYWO
     CANAL+ jako jedyna telewizja w Polsce udostępni na żywo 87. galę wręczenia Oscarów. Transmisję w nocy z 22 na 23 lutego poprzedzi półgodzinna relacja z czerwonego dywanu. CANAL+ pokaże także skróconą relację z imprezy we wtorek, 24 lutego o 21:00. Transmisja gali wręczenia Oscarów, jak i wtorkowy skrót będą dostępne w otwartym oknie dla wszystkich abonentów platformy nc+, czyli nawet dla tych którzy na co dzień nie mają CANAL+ w swoich pakietach.

     Ta edycja Oscarów jest wyjątkowa dla polskiej kinematografii, bowiem praca polskich filmowców została doceniona aż w pięciu kategoriach. Dwie nominacje zdobyła „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego – jako najlepszy film nieanglojęzyczny i za najlepsze zdjęcia autorstwa Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala. O statuetkę w kategorii dokument krótkometrażowy walczy „Joanna” Anety Kopacz oraz „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego i Macieja Ślesickiego. W kategorii najlepsze kostiumy wyróżniono również Polkę Annę Biedrzycką-Sheppard, która pracowała przy filmie „Czarownica” z Angeliną Jolie w roli głównej.

     Wśród faworytów tegorocznej oscarowej rywalizacji statystycznie największe szansę na zwycięstwo ma „Grand Budapest Hotel”, który CANAL+ pokaże premierowo już 31 stycznia o 21:00. Film Wesa Andersona, podobnie jak „Birdman” w reżyserii Alejandra G. Iñárritu, zdobył aż 9 nominacji. Osiem szans na Oscara ma „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem i Keirą Knightley w rolach głównych. Po sześć nominacji otrzymały filmy „Boyhood” i „Snajper”. Czołówkę zamykają filmy „Foxcatcher”, „Whiplash” i „Interstellar” - wszystkie z pięcioma nominacjami. Tegoroczną oscarową galę poprowadzi amerykański aktor Neil Patrick Harris.
     TRANSMISJA: CANAL+, niedziela, 22 lutego 2015, 01:55
     SKRÓCONA RELACJA: CANAL+, wtorek, 24 lutego 2015, 21:00
     SKRÓCONA RELACJA: CANAL+, czwartek, 26 lutego 2015, 18:55

     Komentarz     • © 2014 Universal Cable Productions Development LLC

      ŚLEDZTWO NA KSIĘŻYCU
      (High Moon)
      Science fiction, Kanada, 2014
      Reżyseria: Adam Kane
      Obsada: Jonathan Tucker, Chris Diamantopoulos, Peter Macon

      Rok 2068. Ludzie założyli na kolonie na Księżycu. Kilka nacji, między innymi Amerykanie, Rosjanie, Japończycy i Hindusi, eksploatują miejscowe bogactwa naturalne, od których są uzależnione gospodarki ich krajów na Ziemi. Dwóch astronautów znajduje w jednym z księżycowych kraterów kwiat. Jego zerwanie powoduje katastrofę jednego z szybów kopalnianych. Niezbadane możliwości nieznanej formy życia powodują poruszenie wśród kolonizatorów. Do zbadania sprawy z Ziemi zostaje oddelegowany inspektor.

      „Śledztwo na Księżycu” było pierwotnie planowane jako pilot serialu dla kanału SyFy, opartego na wydanej w 1969 roku powieści Johna Christophera „The Lotus Caves”. Autorami scenariusza są Bryan Fuller oraz Jim Danger Gray, znani z pracy przy takich seriach, jak „Hannibal” i „Gdzie pachną stokrotki”.
      PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 23 lutego 2015, 21:00

      Komentarz      • © Kino Świat
       fot. Gianni Fiorito


       WIELKIE PIĘKNO
       (La grande bellezza)
       Dramat, Włochy, 2013
       reżyseria: Paolo Sorrentino
       obsada: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli

       Jep Gamberdella (Toni Servillo), przystojny, czarujący mężczyzna, pomimo pierwszych oznak starzenia w pełni korzysta z życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie - jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel - jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę literacką i reputację sfrustrowanego pisarza. Na tarasie swojego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura" - jak brzmiał tytuł jego powieści – jest rozbierana do naga. Znużony stylem życia marzy czasem, aby raz jeszcze wziąć do ręki pióro.

       „Wielkie Piękno” to laureat Oscara® 2014, Złotego Globu i czterech Europejskich Nagród Filmowych 2013, w tym jako najlepsza produkcja roku. Film był również zakwalifikowany do Konkursu Głównego i walczył o Złotą Palmę festiwalu w Cannes. „Arcydzieło, które powala i prowadzi na skraj szaleństwa” napisał o filmie „The New York Times”. „Wielka filmowa uczta – narodził się nowy Fellini” - wyrokowało „Variety”. „Wielkie Piękno” to film Paola Sorrentino, reżysera takich obrazów, jak „Wszystkie odloty Cheyenne’a” z rewelacyjną rolą Seana Penna czy nakręcony w 2008 roku „Boski” - biografia ikony włoskiej polityki Giulio Andreottiego. W tym ostatnim, podobnie jak w „Wielkim pięknie”, główną rolę zagrał Toni Servillo. Za obie kreacje zdobył m.in. Europejską Nagrodę Filmową.
       CYKL FILMÓW OSCAROWYCH
       PREMIERA: CANAL+, środa, 25 lutego 2015, 21:00

       Komentarz       • © 2013 Universal Studios, Village Roadshow Pictures Asia Limited, Tai Chi Man, LLC
        China Film Group and Wanda Media

        CZŁOWIEK TAI CHI
        (Man of Tai Chi)
        Film akcji, dramat, Chiny, Hong Kong, USA, 2013
        Reżyseria: Keanu Reeves
        Obsada: Keanu Reeves, Zhang Ziyi, Gong Li, Huang Shengyi, Karen Mok, Yu Hai, Ye Qing

        Tiger Chen Linhu (Tiger Chen) jest adeptem stylu Tai Chi, który zostaje zauważony przez Donaka Marka (Keanu Reeves), biznesmena organizującego nielegalne walki. Otrzymuje od niego ofertę pracy, którą początkowo odrzuca, ale Mark znajduje sposób, by przekonać Tigera. Pomimo ostrzeżeń ze strony swojego mistrza (Yu Hai), Tiger coraz bardziej wciąga się w podziemny świat przemocy i powoli zaczyna przemieniać się w bestię, wyładowującą agresję na kolejnych przeciwnikach.

        Nakręcony we współczesnym Pekinie „Człowiek Tai Chi” to reżyserski debiut Keanu Reevesa. Film jest częściowo inspirowany życiem jego przyjaciela Tigera Chena, który uczył go sztuk wali w ramach przygotowań do roli w trylogii „Matrix”. Chen wciela się w „Człowieku Tai Chi” w główną role, a Reeves graj jego oponenta. W filmie zagrali ponadto: mistrz sztuk walki Pencak Silat, Iko Uwais.
        PREMIERA: CANAL+, piątek, 27 lutego 2015, 21:00

        Komentarz        • PEAKY BLINDERS 2
         serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2014
         reżyseria: Otto Bathurst
         obsada: Cillian Murphy, Tom Hardy, Helen McCrory, Sam Neill, Paul Anderson

         CANAL+ rozpoczyna emisję wyprodukowanego przez BBC Two serialu „Peaky Blinders 2”, epickiego dramatu gangsterskiego, osadzonego w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham. W liczącym 6 odcinków drugim sezonie produkcji w główne role wcielili się m.in. Cillian Murphy, Tom Hardy i Sam Neill. Serial będzie nadawany od 26 lutego 2015, w każdy czwartek o 21:00 po dwa odcinki.

         „Peaky Blinders” to wciągająca opowieść o wielkich ambicjach, pożądaniu, przemocy i korupcji, a przede wszystkim o losach niezwykłej rodziny na tle Anglii lat 20 XX wieku.

         W pierwszym sezonie serii autorstwa Stevena Knighta („Niewidoczni”, Wschodnie obietnice”, „Locke”) bracia Shelby, po powrocie z frontu pierwszej wojny światowej, rozpoczęli nielegalną działalność bookmacherską w Birmingham. Drugi sezon koncentruje się na roku 1922, czasie rozkwitu gangu Peaky Blinders i błyskawicznej kariery Thomasa Shelby’ego (Cillian Murphy, Incepcja). Częściowo zalegalizowane już interesy w Birmingham nie wystarczają, by zaspokoić ambicje Tommy’ego. Zamierza on rozszerzyć swoje wpływy na południe Anglii, a zwłaszcza Londyn. Tam przychodzi mu zmierzyć się dwoma silnymi rywalami: szefem żydowskiego gangu z Camden Town Alfie’em Solomonsem (Tom Hardy) oraz brutalnym bossem Włochów z Clerkenwell Sabinim (Noah Taylor). Do Birmingham tymczasem powraca dawny wróg Thomasa, inspektor Chester Campbell (Sam Neill), który planuje się bolesną zemstę na rodzinie Shelbych. W Londynie Tommy robi użytek ze swojego uroku osobistego, inteligencji i sprytu, by nawiązać kontakty z celebrytami i arystokratami, którzy chętnie spędzają czas na wyścigach konnych, a w nocnych klubach z bogatymi gangsterami. Thomas poznaje lady May (Charlotte Riley), córkę hodowcy koni, z którą nawiązuje romans. – Kieruje nim żądza i ambicja, które zastąpiły mu uczucia – mówi o głównym bohaterze serialu, jego twórca Steven Knight. – W pierwszym sezonie powoli otwiera się na miłość, ale zostaje zdradzony. Obiecuje sobie, że nigdy już nie popełni tego błędu. Ale oczywiście popełnia go znów.

         W drugim sezonie „Peaky Blinders” widzowie ponownie zobaczą Cilliana Murphy’ego w roli Thomasa Shelby’ego, a także Sama Neilla, Helen McCrory, Paula Andersona, Joe Cole’a i Neda Dennehy’ego. Do obsady dołączyli m.in. zdobywca nagrody BAFTA Tom Hardy („Locke”, „Mroczny rycerz powstaje”, „Incepcja”), Noah Taylor („Gra o tron”, „Charlie i fabryka czekolady”) oraz Charlotte Riley („Świat bez końca, „Wichrowe wzgórza”), od września 2014 roku żona Toma Hardy’ego. „Peaky Blinders 2” wyreżyserował Colm McCarthy, znany z pacy przy takich serialach, jak „Sherlock”, „Ripper Street” i „Doktor Who”).
         PREMIERA: CANAL+, czwartek, 26 lutego 2015, 21:30


         GANGI BIRMINGHAM
         Około 1870 roku śródmiejskie ulice Birmingham były przeludnionymi slumsami, zamieszkanymi przez ludzi pozbawionych środków do życia. Doprowadziło to do eskalacji przemocy i tworzenia się licznych gangów, walczących między sobą o dominację. W dzielnicach, takich jak Small Heath i Cheapside wybuchały regularne, trwające po kilka godzin bitwy, w których brały udział setki młodych mężczyzn. Najbardziej znaczącym, a jednocześnie bezwzględnym spośród wczesnych gangów Birmingham byli Sloggersi (the Cheapside Slogging Gang). Pod wodzą Johna Adriana i jego zaufanego asystenta Jamesa Grinroda przez 30 lat krwawo rządzili na ulicach miasta, żyjąc z wymuszania pieniędzy za ochronę. Bronią, którą się posługiwali były wyposażone w ciężkie sprzączki pasy, którymi bili mężczyzn i kobiety w każdym wieku, wymuszając posłuszeństwo. Jednymi z najsławniejszych Sloggersów byli bracia Aston Simpson Brothers oraz George „Cloggy" Williams, skazany na dożywocie za zabicie policjanta. 29-letni George Snipe został wezwany do pubu na Bridge Street West z powodu bójki, podczas której został uderzony w głowę cegłówką. Obrażenia czaszki spowodowały śmierć. Wydarzenie to przyczyniło się do zmiany konstrukcji policyjnych hełmów, z których na zawsze zniknęła szpica.

         Wkrótce Sloggersi musieli stawić czoła nowej sile. Określenie Peaky Blinders po raz pierwszy użyto w prasie przy okazji ataku na George’a Eastwooda 23 marca 1890. Mężczyzna został bez powodu wyciągnięty z baru i brutalnie pobity. Gang istniał naprawdę. Odróżniali się od pozostałych nienagannym, stylowym ubiorem i bronią, którą były wszyte w czapki żyletki. The Peaky Blinders pojawili się na ulicy Adderley w dzielnicy Bordesley oraz w Small Heath. Byli nie mniej bezwzględni niż Sloggersi. Napadali na przypadkowych ludzi, rabowali, wymuszali okupy i zajmowali się nielegalnymi zakładami bukmacherskimi. Członkowie gangu byli wobec siebie bezwarunkowo lojalni, a przynależność do grupy była utożsamiana z awansem społecznym. W szeregach Peaky Blindres wyróżniali się David Taylor, aresztowany za w wieku 13 lat za posiadanie broni; Harry Fowles, nazywany ze względu na łagodne rysy twarzy „baby faced”; Stephen McNickle, który został oskarżony o włamanie do sklepu, znajdującego się kilkanaście metrów od jego domu; Tom Gilbert, Ernest Haynes czy 12-letni Charles Lambourne.
         Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-02-17, 11:39.

         Komentarz         • © VUE Movie Distribution

          WITAJ W KLUBIE
          (Dallas Buyers Club)
          Dramat, biograficzny, USA, 2013
          reżyseria: Jean-Marc Vallée
          obsada: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto, Denis O'Hare, Steve Zahn

          Teksański elektryk, jeździec rodeo i kobieciarz Ron Woodroof (nagrodzony Oscarem Matthew McConaughey) żyje z dnia na dzień. Jak miliony swoich rodaków, postrzega AIDS jako „gejowską chorobę”. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Państwo ma mu do zaoferowania jedynie garść ulotek i eksperymentalną, wyniszczającą organizm terapię AZT (Azydotymidyną), substancją stosowaną bez większego powodzenia w leczeniu raka. Rod jedzie do Meksyku, gdzie dowiaduje się o alternatywnych formach terapii, których użycie nie jest jeszcze w USA legalne. Postanawia przemycać je do kraju. Znajduje sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona (Jared Leto). Zakłada tytułowy „Dallas Buyers Club", poprzez który sprzedaje testowane na sobie – nielegalne, ale skuteczne – preparaty. Nie są one w stanie pokonać wirusa, ale w połączeniu z odpowiednią dietą znacznie wydłużają życie i poprawiają jego jakość.

          „Realistyczny, surowy wizualnie i pełen żywiołowego humoru, który ratuje go przed nadmiernym sentymentalizmem” – pisano o „Witaj w klubie” w „The Huffington Post”. Oparty na faktach dramat w reżyserii Jean-Marca Vallée zdobył 3 Oscary® 2014 (w kategoriach najlepsza pierwszo- i drugoplanowa rola męska oraz charakteryzacja), a był dodatkowo nominowany za scenariusz, montaż i jako najlepsza produkcja roku. Jest to historia Rona Woodroofa (w tej roli rewelacyjny Matthew McConaughey), który w 1985 roku dowiedział się, że zostało mu 30 dni życia. Przez kolejne 7 lat walczył z AIDS, testując na sobie alternatywne, nielegalne w USA formy terapii. Pod wpływem śmiertelnej choroby z egoisty i homofoba zmienił się w społecznika. Walczył o prawa pacjentów, w tym o dostęp do alternatywnych kuracji. W tym celu przyswoił encyklopedyczną wiedzę na temat leków przeciwwirusowych, prób klinicznych i patentów, a także przepisów FDA (Federalny Urząd Żywności i Leków) oraz wyroków sądowych. Zmarł w 1992 roku.

          Scenariusz „Witaj w klubie” przez 20 lat nie wzbudzał zainteresowania producentów. Z projektem byli związani m.in. Dennis Hopper i Woody Harrelson, a Woodroofa miał zagrać Ryan Gosling, a nawet Brad Pitt. Ostatecznie tekst Craiga Bortena i Melisy Wallack trafił w ręce Jean-Marca Vallée („C.R.A.Z.Y”, „Młodej Wiktorii” czy „Café de Flore”), któremu udało się przenieść go na ekran za skromną sumę 5 milionów dolarów. Warto podkreślić, że nagrodzone Oscarem za charakteryzację Adruitha Lee i Robin Mathews miały w ramach tego budżetu do dyspozycji zaledwie 250 dolarów. Do głównej roli zaangażowano Matthew McConaugheya. - Tak jak Ron, pochodzi on z Dallas, jest przystojny i ma ten błysk w oku. Ma też wewnętrzną siłę i inteligencję, którą posiadał Ron, połączoną z charyzmą kowboja i duchem walki – motywowała wybór producentka Robbie Brenner. Po świetnych występach w „Uciekinierze”, „Pokusie” „Wilku z Wall Street” i serialu „Detektyw” McConaughey przypieczętował kreacją Woodroofa renesans swojej kariery, zdobywając m.in. Oscara, Złoty Glob i Independent Spirit Award. Na potrzeby „Witaj w klubie” schudł ponad 21 kilogramów i porzucił eksploatowany dotychczas z sukcesem wizerunek uwodziciela. „Chociaż największą uwagę zwraca jego drastyczna utrata wagi do filmu, do którego przeobraził się w worek kości, mamy tu do czynienia z kreacją postaci na najwyższym poziomie” – pisano o nim w „Hollywood Reporter”. Na planie partneruje mu równie anorektyczny (schudł do roli 14 kg) Jared Leto, dla którego był to powrót na do aktorstwa po 5 latach. Udało mu się stworzyć wyrazistą postać, łączącą w wiarygodny sposób komizm z tragizmem i – tak, jak McConaughey – otrzymał za swoją kreację m.in. Oscara, Złoty Glob i Independent Spirit Award. To piąty raz w historii Oscarów, kiedy aktor pierwszo- i drugoplanowy zdobywają jednocześnie Nagrodę Akademii. Takim duetem aktorskim mogą pochwalić się ponadto takie filmy, jak „Idąc moja droga” (1944), „Najlepsze lata naszego życia” (1946), „Ben Hur” (1959) i „Rzeka tajemnic” (2003).
          CYKL FILMÓW OSCAROWYCH
          PREMIERA: CANAL+, sobota, 28 lutego 2015, 21:00

          Komentarz          • SPI

           CZERWONY KAPTUREK 2. POGROMCA ZŁA
           (Hoodwinked Too-Hood vs. Evil)
           Animacja, USA, 2011
           Reżyseria: Mike Disa
           Obsada: Glenn Close, Joan Cusack, Hayden Panettiere, Cheech Marin, Heidi Klum, Wayne Newton

           Czerwony Kapturek przechodzi szkolenie w stowarzyszeniu Sióstr Kapturków. Ma wziąć udział w tajnej misji ratunkowej. Zła czarownica porwała bowiem niewinne, choć dość otyłe rodzeństwo - Jasia i Małgosię oraz Pana Aligatora. Ze stowarzyszeniem współpracuje również Wilk, a w całej akcji dużą rolę ogrywa Centralne Biuro Prześmiewcze.

           „Czerwony Kapturek 2. Pogromca zła” to kontynuacja przeboju „Czerwony Kapturek – Prawdziwa historia”, który obejrzało w polskich kinach ponad 650 000 widzów. Sequel nie miał dystrybucji kinowej w Polsce.
           PREMIERA: CANAL+, niedziela, 1 marca 2015, 18:00

           Komentarz           • ZDERZENIE
            (Intersections)
            Thriller, Francja, 2013
            Reżyseria: David Marconi
            Obsada: Frank Grillo, Jaimie Alexander, Charlie Bewley, Roschdy Zem

            Scott Dolan (Frank Grillo) i Taylor (Jaimie Alexander) jadą na miesiąc miodowy do Maroka, gdzie Taylor zamierza zabić bogatego męża z pomocą kochanka - Travisa (Charlie Bewley). Plan komplikuje się, gdy dochodzi do krwawego karambolu samochodowego na środku pustyni. Udaje im się przeżyć wypadek. Wkrótce spotykają grupę, w skald której wchodzi poszukiwany przemytnik Omar (Moussa Maaskri), Francuzka Audrey (Marie-Josée Croze) z chorym dzieckiem oraz tajemniczy mężczyzna (Roschdy Zem). Wspólnie wyruszają do Essaouiry. Po drodze wychodzą na jaw tajemnice uczestników podóży.

            Scenarzystą i reżyserem „Zderzenia” jest David Marconi, autor scenariuszy do takich filmów, jak „Szklana pułapka 4.0”, „Wróg publiczny” Tony’ego Scotta z Willem Smithem czy „The Harvest”, który również wyreżyserował.
            PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 2 marca 2015, 21:00

            Komentarz            • © 2014 Universal Studios. All Rights Reserved.

             ROMANS NA HAJU
             (Better Living Through Chemistry)
             Komediodramat, USA, 2014
             Reżyseria: Geoff Moore, David Posamentier
             Obsada: Olivia Wilde, Sam Rockwell, Michelle Monaghan, Ray Liotta, Jane Fonda

             Małomiasteczkowy farmaceuta Douglas (Sam Rockwell) nałogowo zażywa środki pobudzające własnej produkcji, które sprawiają, że czasem zachowuje się w niekontrolowany sposób. Pewnego dnia piękna żona (Olivia Wilde) jednego z jego klientów zabiera go na przejażdżkę. Para nieszczęśliwych w swoich małżeństwach lekomanów rozpoczyna romans, który zmienia ich życie na zawsze.
             PREMIERA: CANAL+, wtorek, 3 marca 2015, 21:00

             Komentarz             • LEGENDA KASPARA HAUSERA
              (La leggenda di Kaspar Hauser)
              Dramat, Włochy, 2012
              Reżyseria: Davide Manuli
              Obsada: Vincent Gallo, Claudia Gerini, Elisa Sednaoui, Fabrizio Gifuni

              Ubrany w dres i słuchawki Kaspar Hauser (Silvia Calderoni) pojawia się na bezludnej plaży. Miejscowy szeryf (Vincent Gallo), który jest jednocześnie DJ-em, rozpoznaje w nim Mesjasza. Księżna (Claudia Gerini) widzi w nim zagrożenie i wysyła przeciw niemu kryminalistę, fana disco, o imieniu The Pusher (Vincent Gallo). Pozostali mieszkańcy wyspy, m.in. służący księżnej (Marco Lampis), ksiądz (Fabrizio Gifuni) i prostytutka (Elisa Sednaoui), przypisują mu inne role.

              Nakręcona na włoskiej wyspie Asinara „Legenda Kaspara Hausera”, wbrew tytułowi, nie ma wiele wspólnego z XIX-wieczną człowiekiem znikąd, który rozpalił wyobraźnię ówczesnej Europy. Film Manuliego to kino eksperymentalne, niekonwencjonalne. „To ciąg surrealistycznych, rozegranych poza czasem i przestrzenią scen – miejscami zabawnych, miejscami urzekających plastyczną wizją” – jak określił film Łukasz Muszyński ze Stopklatki. „Legenda Kaspara Hausera” Manuliego to rodzaj teledysku z pobudzającymi wyobraźnię czarno-białymi zdjęciami Tareka Bena Abdallaha i muzyką Vitalica, pochodzącego z Francji DJa, producenta i remiksera muzyki elektronicznej.
              PREMIERA: CANAL+, środa, 4 marca 2015, 21:00

              Komentarz              • © 2011 GEORGIA FILM FUND FOUR, LLC

               OGIEŃ ZWALCZAJ OGNIEM
               (Fire With Fire)
               Film akcji, USA, 2012
               Reżyseria: David Barrett
               Obsada: Josh Duhamel, Bruce Willis, Rosario Dawson, Vincent D'Onofrio, 50 Cent

               Strażak Jeremy (Josh Duhamel) był świadkiem zbrodni i ma zeznawać przeciwko ściganemu od lat przez policjanta Mike'a Cella (Bruce Willis) przywódcy gangu Long Beach, Neilowi Haganowi (Vincent D'Onofrio). Jeremy jest w związku z tym objęty programem ochrony świadków, ale Hagan zamierza go dopaść poprzez jego dziewczynę (Rosario Dawson). Chcąc ją ratować, Jeremy postanawia go pokonać. Sprzymierza się w tym celu z liderem konkurencyjnej grupy przestępczej (Curtis Jackson „50 Cent”).
               PREMIERA: CANAL+, piątek, 6 marca 2015, 21:00

               Komentarz               • © Universal Pictures

                CZAS NA PRZYJAŹŃ
                (The Best Man Holiday)
                Komedia, USA, 2013
                Reżyseria i scenariusz: Malcolm D Lee
                obsada: Monica Calhoun, Morris Chestnut, Diggs Taye, Chestnut Morris, Howard Terence, Nia Long , Lathan Sanaa, Calhoun Monica, Perrineau Harold, Hall Regina, De Sousa Melissa

                Mia (Monica Calhoun) i Lance (Morris Chestnut), którzy są od 15 lat małżeństwem, organizują świąteczny weekend dla starych przyjaciół, na który zapraszają ich drużbę, Harpera (Taye Diggs), a także pozostałych przyjaciół z czasów studenckich: Quentina (Terrence Howard), Jordan (Nia Long), Robyn (Sanaa Lathan), Murcha (Harold Perrineau), Candy (Regina Hall) i Shelby (Melissa De Sousa). To ich pierwsze spotkanie od czasu ślubu Mii i Lance’a. Każdy ma za sobą szereg emocjonalnych i zawodowych doświadczeń, a jednak dawno zapomniane rywalizacje i łączące ich niegdyś uczucia szybko odżywają. Jednocześnie wychodzą na jaw skrywane przez lata tajemnice.

                „Czas na przyjaźń” jest bezpośrednią kontynuacją losów bohaterów „Drużby" z 1999 roku, który był debiutem reżyserskim Malcolma D. Lee, prywatnie kuzyna jednego z najsłynniejszych czarnoskórych reżyserów Spike’a Lee. Na planie po 14 latach ponownie spotykają się m.in. Taye Diggs, Nia Long, Morris Chestnut, Monica Calhoun, Terrence Howard, Harold Perrineau. Film został wyróżniony m.in. czterema nominacjami do Black Reel Awards („Drużba” zdobył dwie statuetki).
                PREMIERA: CANAL+, sobota, 7 marca 2015, 21:00

                Komentarz

                Pracuję...
                X
                nc+