Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

CYKL „KINO MÓWI: WOJOWNICY” W CZERWCU W ALE KINO+

Zwiń
Temat został zamknięty
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

 • CYKL „KINO MÓWI: WOJOWNICY” W CZERWCU W ALE KINO+

  OD OSCAROWEGO(R) „ZAPAŚNIKA” PO „CO JEST GRANE, DAVIS?”
  CYKL „KINO MÓWI: WOJOWNICY” W CZERWCU W ALE KINO+


  W czerwcowym cyklu „Kino Mówi: Wojownicy” Ale kino+ zaprasza na pięć mocnych filmów o bohaterach toczących bitwy na różnych frontach. W programie tytuły prezentowane na festiwalach, nagradzane i nominowane do najważniejszych nagród filmowych. Mickey Rourke jako „Zapaśnik" wracający na ring z przymusowej emerytury w filmie Darrena Aronofsky’ego. Jake Gyllenhaal obsesyjnie tropiący seryjnego mordercę w „Zodiaku” Davida Finchera. Konfrontacja ze szkolnymi oprawcami na eksperymentalnym „Zjeździe absolwentów". Rozliczenie dawnych współpracowników tajnych służb w „Czeskim błędzie” Jana Hřebejka. Walka o przetrwanie na trudnej scenie muzycznej Nowego Jorku lat 60., czyli „Co jest grane, Davis?” braci Coen. „Kino Mówi: Wojownicy” w czerwcowe czwartki o 20:10, tylko w Ale kino+.

  Dwie aktorskie nominacje do Oscara(R) (Mickey Rourke i Marisa Tomei), Złoty Glob i nagroda BAFTA (Rourke). „Zapaśnik” Darrena Aronofsky’ego („Źródło”, „Requiem dla snu”, „Pi”) to przede wszystkim wielki aktorski powrót Mickeya Rourke’a, któremu towarzyszy na planie doskonała Marisa Tomei (oprócz nominacji do Oscara, aktorka została wyróżniona m.in. nominacją do Złotego Globu i Nagrody BAFTA). „Zapaśnik” to poruszająca opowieść o Randym Robinsonie, gwieździe spektakularnej odmiany zapasów, którego błyskotliwa kariera zostaje przerwana przez zawał serca. Randy próbuje stanąć na nogi i ułożyć sobie życie na nowo. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić mu adrenaliny, którą czuł na ringu. Kiedy więc pojawia się jego dawny rywal, Randy podejmuje wyzwanie i staje do walki, choćby za cenę życia. Przed seansem gośćmi Błażeja Hrapkowicza w magazynie „Kino Mówi” będą krytycy filmowi Magda Sendecka i Łukasz Muszyński, którzy porozmawiają o „Zapaśniku” m.in. w kontekście wielkiego powrotu i własnej „walki”, jaką stoczył Mickey Rourke.
  Premiera: czwartek, 2 czerwca 2016, 20:10

  Reżyserska wersja pokazywanego w Konkursie Głównym w Cannes filmu „Zodiak”. David Fincher („Siedem”, „Podziemny krąg”, „Zaginiona dziewczyna”) nakręcił klimatyczny thriller na podstawie autentycznej historii do dziś nieschwytanego seryjnego mordercy, który przez wiele lat zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz zaszyfrowanymi listami. Polowanie na Zodiaka stało się obsesją czterech ludzi, którzy z czasem stali się przez nie widmami samych siebie. Wcielają się w nich m.in. Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. i Mark Ruffalo. Czym wyróżnia się „Zodiak” na tle innych filmów o seryjnych mordercach? Jakie intencje kierują głównymi bohaterami – dziennikarzem i policjantem? Czy „Zodiak” jest antykryminałem? Na te pytania spróbują odpowiedzieć w programie „Kino Mówi” goście Błażeja Hrapkowicza, krytycy filmowi Jakub Demiańczuk i Jarek Szubrycht.
  Premiera: czwartek, 9 czerwca 2016, 20:10

  „Zjazd absolwentów” to odważny eksperyment szwedzkiej artystki Anny Odell, która dała się poznać światu poprzez kontrowersyjne projekty, takie jak zainscenizowanie własnej próby samobójczej, czy umieszczenie się w zakładzie dla psychicznie chorych. Upokarzana w szkole przez rówieśników, Odell nie zostaje zaproszona na tytułowe spotkanie 20 lat po zakończeniu szkoły. Postanawia zainscenizować jego przebieg, przyglądając się jednocześnie strukturze władzy, przemocy i hierarchii. Ale to tylko część projektu. Autorka konfrontuje się ze swoimi katami ze szkolnych ław twarzą w twarz. Zaprasza ich, niegdyś liderów, dziś szarych pracowników biur i korporacji, pokazuje swój obraz i zaprasza do dyskusji na temat niewygodnej przeszłości.
  Czy możliwe jest pojednanie na bazie wynegocjowanej wspólnie wersji przeszłości? A może prowadzi to do nieuchronnej eskalacji, agresji, a nawet przemocy? W jaki sposób Odell mówi o mechanizmie wyparcia i rozmaitych mechanizmach obronnych? Zastanowią się w „Kino Mówi” dziennikarka Urszula Jabłońska i krytyk filmowy Kuba Mikurda.
  Premiera: czwartek, 16 czerwca 2016, 20:10

  Powrót duetu Jan Hřebejk- Petr Jarchovský, autorów słodko-gorzkich komedii, w tym nominowanej do Oscara „Musimy sobie pomagać”. „Czeski błąd” to pierwszy czeski film poruszający temat uwikłania zwykłych ludzi w machinę totalitarnego systemu. Opowieść o dramatach, kłamstwach z przeszłości bez narzucania ocen i racji, po ludzku. Ludek ukrywa przed żoną romans. Kiedy prawda ma wyjść na jaw, zbieg okoliczności sprawia, że mężczyzna odkrywa tajemnicę swojego teścia. Szperanie w przeszłości otwiera przysłowiową „Puszkę Pandory”, bo, jak się okazuje, każdy choć raz w życiu skłamał. Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na Berlinale. Przed premierą, w programie „Kino Mówi”, krytycy filmowi Piotr Czerkawski i Jakub Majmurek porozmawiają m.in. o tym, czy „Czeski błąd” można zinterpretować jako film o kryzysie rodziny, w której patriarchalna, moralna ostoja w postaci ojca zostaje obalona. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, o co walczą bohaterowie Hřebejka.
  Premiera: czwartek, 23 czerwca 2016, 20:10

  Wielka Nagroda Jury w Cannes oraz nominacje do Oscara za zdjęcia Bruno Delbonnela i dźwięk. „Co jest grane, Davis?” w reżyserii braci Coenów przedstawia tydzień z życia młodego piosenkarza próbującego sił na nowojorskiej scenie folkowej na początku lat 60. XX wieku. Na drodze do kariery stają mu jednak rozmaite przeciwności losu, w tym te sprowokowane przez niego samego. Llewyn Davis (w tej roli Oscar Isaac) marzy o muzycznej karierze, a tymczasem zarabia na życie śpiewając w podrzędnych nowojorskich barach, sypia na kanapach u znajomych i nieustannie boryka się z brakiem pieniędzy. Przed seansem, w programie „Kino Mówi”, kulturoznawczyni Karolina Sulej i krytyk muzyczny Bartek Chaciński porozmawiają m.in. o kinie braci Coenów i o walce, w jaką zazwyczaj są uwikłani ich bohaterowie. Jak w tym kontekście prezentuje się Llewyn Davis? Jak można określić charakter jego walki?
  Premiera: czwartek, 30 czerwca 2016, 20:10
Pracuję...
X
nc+