Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

FAQ - nbox HDTV

Zwiń
Temat został zamknięty
X
Ten wątek został przyklejony.
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

 • FAQ - nbox HDTV

  Co to jest nbox?

  Tak nazwaliśmy odbiornik telewizji satelitarnej przygotowany do odbioru programów nadawanych przez telewizję n. Jest to pierwszy na rynku odbiornik satelitarny przeznaczony do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości. Obsługuje standardy transmisji wykorzystywane przez telewizję n, w tym system warunkowego dostępu z kartą dekodującą Conax (CAS 7). nbox został opracowany przez firmę Advanced Digital Broadcast, której centrum badań i rozwoju znajduje się w Zielonej Górze. Możliwości odbiornika są rozszerzane przez aktualizacje oprogramowania wysyłane drogą satelitarną.

  Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-23, 11:49.

 • #2
  FAQ - nbox HDTV [2].

  Jakie są główne techniczne cechy nbox?
  • Odbiera transmisje satelitarne wysokiej rozdzielczości obrazu (w tym 1920x1080) oraz transmisje telewizyjne standardowej rozdzielczości, dzięki dekoderowi obrazu, który obsługuje standardy H.264/MPEG4 oraz MPEG2.
  • Odbiera transmisje dźwięku w wielu formatach (MPEG-1, AC3, AAC, MP3) i zapewnia przekazywanie dźwięku przestrzennego DD 5.1.
  • Przekształca obraz SD (standardowej rozdzielczości) do wybranego formatu zgodnego ze standardem HD (np. 1280x720 lub 1920x1080). Oczywiście jakość obrazu po przekształceniu nie dorówna możliwościom transmisji HD.
  • Umożliwia dostosowanie formatu obrazu (4:3; 16:9) do formatu ekranu telewizora.
  • Posiada złącza wyjściowe zdolne do przekazywania obrazu wysokiej rozdzielczości (HD): cyfrowe HDMI (DVI) oraz analogowe Component (YPrPb), a także złącze SCART do współpracy z tradycyjnym telewizorem (SD).
  • Ponadto posiada złącza:
   - optyczne S/PDIF - do przekazu cyfrowej fonii (w tym DD 5.1)
   - ETHERENET – do połączenia internetu
   - USB – do podłączenia Tunera DVB-T USB i odbioru cyfrowej telewizji naziemnej
   - 2xRCA (cinch)– analogowe wyjście fonii
  • Posiada nowoczesny dwu systemowy tuner do odbioru transmisji satelitarnych (8PSK DVB-S2 oraz QPSK DVB-S i DVB-S2) z obsługą DISEqC.
  • Zbudowany jest w oparciu o zaawansowany procesor Sti7100 (STI Microelectronics) oraz posiada pamięć o dużej pojemności (flash - 64 MB i RAM - 192 MB), co pozwala na uruchamianie dodatkowych aplikacji np. EPG (przewodnik po programach), przeglądarka internetowa.
  • Na płycie czołowej zainstalowany jest 4-cyfrowy wyświetlacz, 8 przycisków i 4 diody sygnalizacyjne.
  • Aktualizowanie automatyczne oprogramowania odbiornika i listy kanałów przez satelitę.
  • Wyposażenie w zaawansowany miernik sygnału antenowego, pozwalający na precyzyjną ocenę jakości sygnału przy transmisji satelitarnej w najnowszych standardach.
  Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-12-01, 10:32. Powód: Tuner DVB-T USB

  Komentarz


  • #3
   FAQ - nbox HDTV [3].

   Jak uruchomić nbox?

   1. PIERWSZY TEST.

   Do pełnego działania nbox potrzebuje podłączenia do sprawnej instalacji antenowej (FAQ), ale nawet bez niej można przeprowadzić pierwsze próby połączenia nbox z telewizorem. W komplecie dostarczony jest kabel Scart-Scart odpowiedni do standardowego telewizora, a w przypadku telewizora HD Ready należy zaopatrzyć się w kabel HDMI lub Component (link). Po podłączeniu zasilania (osobny zasilacz) nbox przygotowuje oprogramowanie (trwa to kilkadziesiąt sekund), a na koniec wyświetla na telewizorze ekran USTAWIENIA ANTENY ( lub EKRAN AKTYWACYJNY jeśli połączono antenę już ustawioną na satelitę Hot Bird).   Można wypróbować wyświetlanie obrazu przy różnych ustawieniach rozdzielczości. Do zmiany służy klawisz RES na płycie czołowej nbox, a wybrane ustawienia pokazuje wyświetlacz. Tryby 1080, 720, 576p i 576i związane są z sygnałami przekazywanymi przez złącza HDMI i Component (YPrPb), a tryby SD 1, SD 2, SD 3 dotyczą sygnałów przekazywanych przez złącze SCART. Więcej na temat podłączenia telewizora znajduje się w tym dziale FAQ.

   2. AKTYWACJA.

   Aktywacja usług jest możliwa jedynie po ustawieniu anteny i uzyskaniu właściwych parametrów sygnału antenowego. W wyniku sprawdzenia (klawisz OK), przy parametrach takich jak na ilustracji powyżej (Jakość 0% i zapalony czerwony wskaźnik), uruchomiony TEST ANTENY zakończy się komunikatem: KONFIGURACJA NIEKOMPLETNA. W tych warunkach pobranie listy kanałów nie powiedzie się, co spowoduje powrót do okna USTAWIENIA ANTENY. Bliższe informacje na temat instalacji anteny znajdują się w innym dziale FAQ. Przy właściwym sygnale antenowym, jak na ilustracji poniżej, test anteny wypadnie pomyślnie. Wartość parametru „Jakość” może być mniejsza, ale należy wyregulować zestaw antenowy (link) na maksymalną możliwą wartość (w końcowej fazie minimum wartości BER).   Po akceptacji konfiguracji dekoder pobierze listę kanałów, po czym wyświetli EKRAN AKTYWACYJNY.   Kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta nie jest aktualnie potrzebny. Sygnały aktywujące kartę (umieszczona jest pod klapką z lewej strony płyty czołowej) są przekazywane za pośrednictwem satelity po zarejestrowaniu umowy w systemie informatycznym. Standardowy czas tej operacji to kilkadziesiąt minut (zależy od kolejki oczekujących). W przypadkach szczególnych (np. brak aktywacji przez 24 godz.) należy skontaktować się BOK.
   Po otrzymaniu uprawnień do pakietu „Informacja i rozrywka” nbox włącza obraz z kanału nr 3 (TVN HD). Komunikaty „KANAŁ NIEDOSTĘPNY” na kanałach należących do wykupionych pakietów mogą oznaczać, że nie dotarły jeszcze wszystkie potrzebne uprawnienia i należy poczekać. Do czasu zakończenia procesu aktywacji mogą wyświetlać się okienka "PARING" oraz "WIADOMOŚĆ CA"

   3. KONFIGURACJA

   Zmiany mogą wymagać ustawienia w menu dotyczące formatu ekranu telewizora. W tym celu po wywołaniu menu głównego (klawisz SETUP), wybieramy USTAWIENIA, podajemy PIN i wybieramy opcję TELEWIZOR:   Dysponując telewizorem panoramicznym (16:9 – nowe telewizory z płaskimi ekranami) ustawiamy jak na ilustracji, a w przypadku telewizora z ekranem formatu 4:3 (starsze telewizory) ustawiamy „Standardowy”. nbox będzie starał się dopasować przekazywany obraz zachowując proporcje szerokości i wysokości, chyba że w następnej opcji ustalimy zmianę formatu na wypadek kiedy transmisja nie będzie zgodna z formatem ekranu. Proponujemy pozostawić tę opcję jak na ilustracji. Pozostanie możliwość indywidualnej zmiany formatu lub wielkości obrazu osobno dla każdego kanału oferowana w okienku „OPCJE PROGRAMU” (wywołanie klawiszem OPT na pilocie):   W przypadku jak na ilustracji (telewizor panoramiczny, obraz 16:9 dostosowany do ekranu 4:3) najlepszym wyborem będzie zmiana formatu na „Powiększenie”.

   Zasady wyboru opcji Dolby Digital opisuje odpowiedź na pyt. nr 18.

   Przy pierwszym uruchomieniu nbox wyłączony jest system ochrony rodzicielskiej. Ma on zadanie ochronić dzieci przed oglądaniem programów nie dostosowanych do ich wieku. Aby włączyć program o wyższej granicy wiekowej niż ustalona przez rodziców konieczne jest podawanie kodu PIN. Granicę wieku ustala się w oknie POZIOM BLOKADY, które jest elementem menu KONTROLA RODZICIELSKA widocznym w menu głównym (uruchamiane klawiszem SETUP na pilocie). Dostęp tam chroniony jest kodem PIN (domyślnie 1 2 3 4).   Przy takim ustawieniu (jak wyżej) nie będzie pojawiał się monit o podanie kodu PIN, za wyjątkiem programów z pakietu NOC (tylko dla dorosłych). Odblokowanie programu objętego blokadą rodzicielską ważne jest do wyłączenia nbox (standy).
   Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 14:41. Powód: Aktualizacja

   Komentarz


   • #4
    FAQ - nbox HDTV [4].

    Dlaczego na niektórych programach widoczne są czarne pasy po bokach lub wokół obrazu? Mam nowy telewizor panoramiczny LCD.
    • Czarne pasy po bokach obrazu występują jeśli obraz nadawany jest w tradycyjnym formacie o stosunku szerokości do wysokości 4:3. Jest on węższy niż możliwości ekranu telewizora. Kosztem zmiany proporcji można zająć całą powierzchnię ekranu panoramicznego ustawiając opcję "rozciągniecie" (w opcjach nbox lub w telewizorze).
    • Czarne pasy wokół obrazu powstają, jeśli przekaz przygotowany został w formacie panoramicznym, a nadawca zdecydował się nadać go tak, by w całości i bez zmiany proporcji był odbierany na starszych telewizorach (4:3). To wymaga dodania pasów u góry i u dołu obrazu (są widoczne również na standardowym telewizorze). Pasy po bokach wynikają z sytuacji opisanej wyżej. Użytkownicy telewizorów panoramicznych mogą skorzystać z opcji powiększania obrazu zapełniając wtedy całą powierzchnię ekranu (szczegóły w odpowiedzi na poprzednie pytanie).
    Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-06-01, 09:47.

    Komentarz


    • #5
     FAQ - nbox HDTV [5].

     Oglądam telewizję na standardowym telewizorze. Dlaczego na niektórych programach np. TVN24, TVN Meteo widzę czarne pasy u dołu u góry ekranu?

     Wymienione programy są przygotowane i są nadawane w formacie 16:9, czyli dostosowanym do nowych panoramicznych telewizorów. Dla zachowania proporcji dodane są czarne pasy u dołu i u góry obrazu.
     Rezygnując z części obrazu (wybierając opcje ‘Powiększenie”) lub akceptując zmianę proporcji (opcja „Rozciągnięcie”) można wypełnić cały ekran telewizora z ekranem 4:3.
     Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-06-09, 10:54.

     Komentarz


     • #6
      FAQ - nbox HDTV [6].

      Na jakim programie należy ustawić nbox aby odebrał nowe uprawnienia odbioru?

      Uprawnienia są przesyłane do karty dekodującej za pośrednictwem transponderów 11449H i 10834V. Listę programów nadawanych przez te transpondery zawiera tabela w dziale DOWNLOAD (A2). Można skorzystać np. z kanału nr 3 (TVN HD).
      Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 14:42.

      Komentarz


      • #7
       FAQ - nbox HDTV [7].

       Do czego służy MIERNIK SYGNAŁU ?       MIERNIK SYGNAŁU (menu główne -> DIAGNOSTYKA) pokazuje parametry sygnału ostatnio oglądanego programu (dokładniej parametry sygnału z odbieranego transpondera, który przekazuje od kliku do kilkunastu programów). Wyniki pozwalają na przeprowadzenie korekty ustawienia anteny i konwertera oraz do ustalania przyczyn ewentualnych problemów z odbiorem.
       Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2015-03-05, 22:03.

       Komentarz


       • #8
        FAQ - nbox HDTV [8].

        Co to jest siła na mierniku sygnału?

        Parametr "Siła" wskazuje poziom sygnału, który dochodzi do wejścia antenowego nbox. Sygnał ten dociera z konwertera, którego wzmocnienie musi pokryć z zapasem tłumienie sygnału w kablu połączeniowym. Ponieważ poziom sygnału odbieranego z satelity jest porównywalny z poziomem szumów własnych zestawu antenowego, dlatego nbox wskazuje parametr "Siła" większy od zera nawet, jeśli antena nie została ustawiona. We wstępnej fazie instalacji zestawu antenowego, wyszukując satelitę, zwracamy uwagę na ustawienia anteny parabolicznej przy której wartość parametru „Siła” będzie znacząco większa od wartości wstępnej (ustalonej przez poziom szumów zestawu antenowego).

        Zerowa wartość parametru "Siła" wystąpi przy braku połączenia nbox z konwerterem np. przy nieprawidłowym osadzeniu złącz F lub niesprawnym kablu koncentrycznym. Może być także wynikiem wady konwertera lub uszkodzenia nbox.
        Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-06-09, 11:03.

        Komentarz


        • #9
         FAQ - nbox HDTV [9].

         Co oznacza parametr "Jakość"?

         Parametr "Jakość" informuje o jakości sygnału odbieranego przez nbox:
         • w menu DIAGNOSTYKA – z transpondera nadającego ostatnio oglądany program
         • w menu ANTENA i na EKRANIE AKTYWACYJNYM - z transpondera podstawowego telewizji n (11449H; 8PSK DVB-S2)

         Jakość sygnału równa zero i czerwony kolor wskaźnika „Ant” oznacza brak możliwości odbioru sygnałów z danego transpondera. Taki stan podczas ustawiania anteny wskazuje, że antena nie została dostatecznie precyzyjnie nakierowana na satelitę Hot Bird. Podczas zjawisk atmosferycznych takich jak obfity deszcz jakość sygnału obniża się, a nawet może chwilowo spaść do zera (link).
         Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-05-14, 15:20.

         Komentarz


         • #10
          FAQ - nbox HDTV [10].

          Dlaczego otrzymuję różne wyniki siły i jakości sygnału w menu diagnostyka i ustawienie anteny?

          Pomiary w menu USTAWIENIA (PIN) -> ANTENA dotyczą transpondera podstawowego 11449H (nadaje programy MGM, Discovery HD, nSport HD). Pomiary w menu DIAGNOSTYKA dotyczą sygnału transpondera, przez który nadawany jest program wybrany wcześniej przez użytkownika.
          Przydział kanałów na poszczególne transpondery opisany jest w dziale DOWNLOAD (A3 i A4).
          Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 14:42.

          Komentarz


          • #11
           FAQ - nbox HDTV [11].

           Jak można rozszyfrować zapis BER=1.7E-2 ?

           Wartość BER jest liczbą zapisaną w formacie naukowym.
           1,7E-2 = 1,7 x 10-2 = 1,7/100 = 1,7%

           (10-2 to dziesięć do potęgi -2)
           Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-05-15, 11:01.

           Komentarz


           • #12
            FAQ - nbox HDTV [12].

            Która wartość BER oznacza lepszy sygnał 1,2E-2 czy 6,1E-3 ?

            Ta druga, ponieważ 0,61% < 1,2%, a mniej błędów oznacza lepszy sygnał docierający do wejścia antenowego nbox. Taki poziom błędów sygnalizowany przez nbox nie powoduje pogorszenia jakości odbieranego obrazu. W systemie przekazu satelitarnego DVB uwzględniono powstawanie błędów w obiorze sygnałów cyfrowych wprowadzając zaawansowany system korekcji błędów. Układ korekcyjny zawarty w nbox (FAQ), dzięki dodatkowym informacjom towarzyszącym sygnałowi użytecznemu, skutecznie eliminuje błędy na takim poziomie.
            Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 14:43.

            Komentarz


            • #13
             FAQ - nbox HDTV [13].

             Dlaczego na niektórych programach diagnostyka pokazuje BER = 0.0E0?

             Przy odbiorze sygnałów nadawanych zgodnie ze starszym standardem QPSK DVB-S, parametr BER ma mniejsze znaczenie, a nbox mierzy go wtedy w miejscu toru odbiorczego gdzie zwykle wynosi zero ( 0.0E0).
             Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2009-05-14, 15:26.

             Komentarz


             • #14
              FAQ - nbox HDTV [14].

              Mam zwykły zestaw antenowy z jednym konwerterem do obioru z satelity Hot Bird. Co należy wybrać w menu USTAWIENIA-ANTENA w punkcie "Konfiguracja"?              Należy wybrać opcję "Bez DISEqC". Włączamy DISEqC przy instalacjach antenowych przystosowanych do odbioru programów także z drugiego satelity (lFAQ).
              Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2015-03-05, 22:04.

              Komentarz


              • #15
               FAQ - nbox HDTV [15].

               Czy jeżeli posiadam konwerter Twin to w opcjach anteny muszę ustawić dual?               Należy pozostawić "Typ LNB" na "Uniwersalny". To opcja jest odpowiednia dla niemal wszystkich dostępnych ma rynku konwerterów z pojedynczym wyjściem, Twin (dwa wyjścia), Quad (cztery wyjścia) oraz dla konwerterów monoblock. Po wybraniu opcji "Dual" można zmienić parametry "Niskie Pasmo (MHz)" i "Wysokie Pasmo (MHz)", ale jeśli parametry nie będą zgodne z parametrami konwertera stracimy możliwość odbioru.
               Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2015-03-05, 22:05.

               Komentarz

               Pracuję...
               X
               nc+